Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagroda literacka NIKE 2014 dla Karola Modzelewskiego

Redakcja
Okładka książki Karola Modzelewskiego, nagrodzonej nagrodą NIKE.
Okładka książki Karola Modzelewskiego, nagrodzonej nagrodą NIKE. materiał prasowy
W niedzielę, 5 października 2014 roku przyznano nagrodę literacką NIKE. Otrzymał ją Karol Modzelewski za książkę "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca".

Do finałowej siódemki dorocznej nagrody literackiej przyznawanej za najlepszą książkę wydaną w poprzednim roku, poza wydaną przez Wydawnictwo Iskry książką Karola Modzelewskiego, dotarły jeszcze następujące pozycje: "ości" Ignacego Karpowicza, "Niebko" Brygidy Helbig, "Jeden" Marcina Świetlickiego, "Nadjeżda" Szymona Słomczyńskiego, "Nocne zwierzęta" Patrycji Pustkowiak i "Wiele demonów" Jerzego Pilcha. Jury obradowało pod przewodnictwem krytyka literackiego, Tadeusza Nyczka, który w laudacji tak mówił o nagrodzonym autorze: "Każdy z nas ma jakiś prywatny życiorys, ale kiedy historia zabiera wszystkim wolność, jedynie niektórzy biorą na siebie ryzyko życia na ubitej ziemi, twarz w twarz z niebotycznie silniejszym wrogiem. A kiedy ci odważni wojownicy po latach, o dziwo, wygrywają, zazdrościmy im, że to ryzyko kiedyś podjęli i tym sposobem sami przeszli do historii".

Nagrodzona w tym roku książka "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca" to - według opisu wydawniczego - wspomnienia wybitnego historyka mediewisty, działacza politycznego, jednego z grona najbardziej znanych opozycjonistów z czasów Polski socjalistycznej. Książka ukazuje dzieje rodziny i losy jego samego na tle historii politycznej Polski od lat czterdziestych XX wieku po chwilę obecną. Opowiedziana z troską o szczegóły historyczne ukazuje postawy opozycjonistów z lat sześćdziesiątych, z czasu "Solidarności" i okresu przemian ustrojowych w naszym kraju, zwraca uwagę na wielość koncepcji i różnorodność dróg dojścia do pełnej demokratyzacji życia politycznego w Polsce od prób naprawiania systemu socjalistycznego aż po zupełne odejście od jego założeń. Napisana czystym, precyzyjnym językiem historia jest dokumentem o kolosalnym znaczeniu dla zrozumienia dziejów Polski w drugiej połowie dwudziestego wieku.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. W plebiscycie czytelników "Gazety Wyborczej" zwyciężyła powieść "ości" Ignacego Karpowicza (Wydawnictwo Literackie).

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto