MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najczęstsze grzechy plażowiczów. Te zachowania nie tylko wkurzają, ale są zagrożeniem dla życia. Tego nigdy nie rób nad wodą

JK
Jakie są najczęstsze grzechy plażowiczów? Nie chodzi wyłącznie o przestrzeganie zasad savoir-vivre'u, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Przejdź dalej by dowiedzieć się, jakie zachowania są najbardziej niebezpieczne.
Jakie są najczęstsze grzechy plażowiczów? Nie chodzi wyłącznie o przestrzeganie zasad savoir-vivre'u, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Przejdź dalej by dowiedzieć się, jakie zachowania są najbardziej niebezpieczne. Toltek / Getty Images
Co roku bilans wakacji przyprawia o ciarki. Największym problemem wypoczynku nad wodą są utonięcia. W 2020 roku było to 460 przypadków, w 2019 - 471. Choć tendencja jest spadkowa, wakacje 2021 już zostały naznaczone śmiertelnym piętnem. Co sprawia, że mamy problem z bezpieczeństwem na plaży? Jakie grzechy popełniamy najczęściej? Konsekwencje niektórych, z pozoru drobnych przewinień, mogą być tragiczne. Przeczytaj o nich w galerii.

Tragiczne statystyki
Zgodnie z danymi udostępnionymi na stronie polskiej policji, w tym roku w wodzie zginęło już 126 osób (stan na 21.07.2020). Mowa tylko o czerwcu i lipcu. Co roku podczas wakacji życie w wyniku utonięcia tracą setki osób. Jak wynika ze statystyk, są to głównie mężczyźni.

W 2020 roku na terenie Polski odnotowano 483 wypadków tonięcia. W wyniku tych wypadków utonęło 460 osób, w tym 48 kobiet. - statystyka.policja.pl

Jak wynika z raportu Pawła Majchera opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w sierpniu 2018 roku, pod względem liczby utonięć Polska nadal jest czarną plamą w Unii Europejskiej. Według opracowania Najwyższej Izby Kontroli jesteśmy liderem w tym niechlubnym rankingu. (źródło)

Według statystyk NIK, podczas gdy w całej Europie w latach 2012-2015 na 100 tys. mieszkańców tonęła 1 osoba, w Polsce były to 2 osoby.

Niestety, wiele osób postanawia zażyć orzeźwiającej kąpieli w nietrzeźwym stanie. To kolejne zagrożenie, które tylko podbija tragiczne statystyki. Spośród 460 utonięć w 2020 roku, aż 117 dotyczyło osób po spożyciu alkoholu. Daje to ponad 25% wszystkich przypadków. Jakie są najczęstsze przyczyny tragedii nad wodą?

  • alkohol
  • kąpiel w miejscu niestrzeżonym
  • nieostrożność podczas przebywania nad wodą

To tylko niektóre grzechy popełniane na plaży. Co jeszcze mamy na sumieniu?
Sprawdź w galerii.

Choć do listy zagrożeń można z pewnością zaliczyć także brawurę, okazuje się, że to najstarsi najczęściej tracą życie nad wodą. W 2019 roku osoby powyżej 50 roku życia odpowiadały za prawie 46% wszystkich utonięć. Na 471 wszystkich przypadków, 216 stanowili seniorzy.

Jak wskazuje Paweł Majcher:

Zaskakuje jednak bardzo duża liczba ofiar wśród najstarszych, których w wodzie ginie aż trzykrotnie więcej niż dzieci i młodzieży. Dlatego teraz to właśnie do seniorów powinny być skierowane kampanie informacyjne uświadamiające zagrożenia płynące z wypoczynku nad wodą, z jednoczesnym wskazaniem, jak robić to bezpiecznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najczęstsze grzechy plażowiczów. Te zachowania nie tylko wkurzają, ale są zagrożeniem dla życia. Tego nigdy nie rób nad wodą - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto