MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsi Wykładowcy Uniwersytetu Dzieci Roku 2010/2011

Ewa Bo
Ewa Bo
Najlepsi Wykładowcy Roku 2010/2011 Uniwersytetu Dzieci
Najlepsi Wykładowcy Roku 2010/2011 Uniwersytetu Dzieci Dariusz Kucharski/Kucharscy-foto.comli.com/Uniwersytetdzieci.pl
19 czerwca w Skwerze na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2010/2011 Uniwersytetu Dzieci, podczas którego uhonorowano Najlepszych Wykładowców Roku. Zostali nimi: dr Takao Ishikawa oraz mgr Kamil Kamysz i mgr Piotr Michura.

" Ważną rzeczą jest stale zadawać pytania"

Decyzją Rady Uniwersytetu Dzieci Najlepszymi Wykładowcami Roku 2010/2011 i laureatami nagrody zostali: dr Takao Ishikawa z Uniwersytetu Warszawskiego w kategorii "Wykład" oraz mgr Kamil Kamysz i mgr Piotr Michura z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w kategorii "Warsztat".

Statuetkę przedstawiającą rakietę wręczyły zwycięzcom: prof. Magdalena Fikus i prezes Uniwersytetu Dzieci Agata Wilam.

To właśnie oni spośród 465 wykładowców z kilkunastu polskich uczelni wyższych (wśród których znaleźli się : minister Radosław Sikorski, Janina Ochojska, prof. Jerzy Bralczyk, szef Google Polska - Artur Waliszewski, twórca polskiej Wikipedii - Paweł Jochym), najlepiej potrafią rozbudzić w dzieciach pasję zdobywania wiedzy i wyjaśniać im skomplikowaną naukę w przystępny sposób.

Jury doceniło niezwykłą umiejętność w tłumaczeniu zjawisk fizjologicznych i chemicznych zachodzących w ludzkim organizmie podczas wykładu Ishikawy "Czy człowiek to żywa fabryka?", jak i wspaniały kontakt z małymi studentami .
Bardzo się cieszę i mam niebywałe szczęście, że otrzymuję tę nagrodę w pierwszej jej edycji. To bardzo dobrze rokuje, choć w szkole dowiedziałem się, że biologiem to ja na pewno nigdy nie zostanę - powiedział dr Takao Ishikawa.

Finał kolejnej edycji Latającego Uniwersytetu Dzieci

Mile zaskoczeni byli również mgr Kamil Kamysz i mgr Piotr Michura. Ich nadzwyczajną pomysłowość i umiejętność przekazywania pasji tworzenia dzieciom o różnych zdolnościach manualnych doceniono podczas warsztatu "Gramuzyka. Co w duszy gra?" Obydwaj panowie podziękowali przede wszystkim dzieciom, bo to ich pytania są inspirujące i to dzięki nim znaleźli się w tak zaszczytnym gronie wykładowców.

Praca z Uniwersytetem Dzieci, a także rodzicami małych studentów jest ogromnie ciekawym doświadczeniem. Człowiek przez całe życie zadaje pytania: Po co? Dlaczego? Dobrze, że są tacy, którzy chcą na te pytania odpowiadać -powiedziała prof. Magdalena Fikus i z Polskiej Akademii Nauk, honorowy patron nagrody.

Wyróżnienia w kategorii "Wykład" otrzymali:

prof. nzw. dr hab. inż. Małgorzata Lewandowska z Politechniki Warszawskiej za wykład z nanotechnologii „Małe może więcej" oraz za "doskonałe wyczucie tego jak myślą dzieci, umiejętność doboru środków przekazu, a także za proste i sugestywne zaprezentowanie możliwości jakie daje nanotechnologia"

dr hab. Małgorzata Lisowska-Magdziarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego za wykład z komunikacji społecznej "Czy moja babcia tańczyła breakdance?" oraz za "traktowanie dzieci jako partnerów do naukowych dyskusji, doskonałą znajomość środowisk kulturowych i zainteresowań młodych ludzi, a także za docenianie wartości ich pasji"

dr hab. prof. UWM Iwona Ndiaye i dr Bara Ndiaye z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, za wykład z afrykanistyki "Czy Afrykanie mieszkają w pałacach?" oraz za "pasjonujące zajęcia przełamujące stereotypy dotyczące mieszkańców Afryki, ich kultury i tradycji, a także za cierpliwe, merytoryczne i okraszone dużą dawką humoru odpowiadanie na pytania dzieci"

dr Bożena Gustowska z Uniwersytetu Wrocławskiego, za wykłady z historii: "Dlaczego Fenicjanie nie używali długopisów? Azjatyckie korzenie naszej cywilizacji", oraz za "umiejętność wzbudzenia fascynacji historią i łatwość w przekazywaniu wiedzy dzieciom w różnym wieku"

dr Agnieszka Bojarska-Sokołowska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, za wykład z matematyki "Magiczna wstążka i butelka" oraz za "umiejętność zaciekawienia dzieci matematyką jako nauką, która jest obecna wokół nas i pokazywanie związków matematyki z innymi dziedzinami nauki"

dr Mariusz Trojak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, za wykłady z ekonomii: "Czy Klara może zostać milionerką, czyli ile kosztuje informacja na giełdzie? Skąd się biorą pieniądze?" oraz za "wyobraźnię i umiejętność dobierania przykładów odpowiednich do wieku dzieci, a także za porywające całe audytorium metody przekazywania wiedzy".

Finał kolejnej edycji Latającego Uniwersytetu Dzieci
Wyróżnienia w kategorii Warsztat otrzymali:

prof. dr hab. Teresa Własow z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, za warsztat z ichtiologii "Jak utrzymać się na rybie?" oraz za "opowiadanie o swojej pasji w sposób przystępny i atrakcyjny dla młodego słuchacza, a także za najbardziej oryginalne metody wizualizacji omawianej tematyki"

dr inż. Adam Luberański, dr inż. Przemysław Bukowski i mgr inż. Wiesław Tomaszewski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, za warsztat z energetyki "Jak zagonić wiatr do pracy i czy słońcem można zamrażać?" oraz za "przybliżenie trudnego tematu w ciekawy i angażujący dzieci sposób, a także za pomysłowość i różnorodność zadań laboratoryjnych".

Przemysław Michalski, student Politechniki Warszawskiej, za warsztaty z fizyki: " Jak zrobić kamizelkę kuloodporną z mąki?, Ile barw ma światło?, Dlaczego jabłko spadło Newtonowi na głowę?" oraz za "świetne pomysły i odwagę w ich realizacji, twórcze podejście do przedstawienia trudnych do zrozumienia zagadnień, reagowanie na potrzeby małych odbiorców i gotowość odpowiedzi na każde ich pytanie".

mgr Michalina Jarmuż z Warszawy, za warsztaty z psychologii kulturowej "Jak Chińczycy raz do roku pokonują potwora Niana?, Gdzie leży prawda?" oraz za "charyzmę i budowanie niepowtarzalnej atmosfery zajęć, pozwalającej przedstawić nawet najtrudniejsze społeczne tematy w sposób atrakcyjny dla dzieci, angażując ich uwagę i emocje, a także za gotowość do podejmowania trudnych i ważnych tematów"

mgr Kornelia Kucharska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i mgr Dariusz Kucharski z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie za warsztaty z zoologii "Czy żabie wszystko uchodzi płazem?, Czy owady mają wady?" oraz za "umiejętność zarażania dzieci pasją i miłością do przyrody, a także pomysłowość i zaangażowanie podczas zajęć"

dr Dagmara Sokołowska, mgr Grzegorz Brzezinka, mgr Mateusz Wojtaszek, mgr Witold Zawadzki z Uniwersytetu Jagiellońskiego za warsztaty z fizyki "Siły żywiołów - nasi sprzymierzeńcy czy zagrożenie?, Jak to działa?" oraz za "gotowość do nieustannego tłumaczenia najmłodszym praw fizyki, proste analogie ułatwiające ich zrozumienie, a także kreatywność w tworzeniu kolejnych zajęć".

Na koniec imprezy w kawiarnianej atmosferze można było wziąć udział w dyskusji o metodach popularyzacji nauki. Nie można także nie wspomnieć o występie raperek z zakładu poprawczego, działających w ramach Stowarzyszenia Praktyków Kultury, który urozmaicił to wydarzenie.

Finał kolejnej edycji Latającego Uniwersytetu Dzieci

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto