Irysy żyłkowane © Etienne-F59 (pixabay.com)
[2/11]

Irysy żyłkowane

Irysy żyłkowane (Iris reticulata) nie są może bardzo okazałe, bo dorastają do 15-20 cm wys., ale same kwiaty mają stosunkowo duże. Ich wielką zaletą jest termin kwitnienia – zakwitają już w marcu, a czasem nawet lutym. Ich kwiaty wyglądają przepięknie – płatki są w różnych odcieniach niebieskiego lub fioletu, a dolne są ozdobione kontrastowym wzorem, najczęściej żółto-białym, z niemal czarnym rysunkiem.

Irysy żyłkowane należą do kosaćców cebulowych. Sadzi się je jesienią (nie trzeba ich wykopywać co roku). Muszą mieć przepuszczalną ziemię, najlepiej próchniczą, która wiosną będzie wilgotna (jeśli wiosna jest sucha warto je podlewać). Natomiast latem ziemia nie może być mokra, bo cebule zgniją. Dobrze rosną i w słońcu, i półcieniu. Można je sadzić pod drzewami i krzewami liściastymi. Kiedy przekwitną, ścinamy kwiat, ale pozwalamy zaschnąć liściom.

Irysy żyłkowane można też uprawiać w doniczkach. Wczesną wiosną bywają sprzedawane już kwitnące.

Irysy to wyjątkowo piękne rośliny. Mają też kilka ciekawych gatunków. Podpowiadamy, jakie irysy (kosaćce) warto posadzić i jakie warunki trzeba im zapewnić.

Najnowsze wiadomości

reklama