Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Najpiękniejsze klasztory i świątynie świata" - recenzja książki

michalmazik
michalmazik
Co łączy miasto Sumer, znajdujące się na terenie dzisiejszego Iraku, egipski Karnak, Abu Simbel w Nubii, Panteony w Rzymie i Atenach , Cuicuilco i Teotihuacan? Każda z tych miejsc to kolebka religii - kultu, który do dziś wzbudza niesłabnące zainteresowanie i podziw. Kunszt architektoniczny budowli dobitnie świadczył o bogatym życiu kulturalnym i religijnym wyznawców.

W książce "Najpiękniejsze klasztory i świątynie świata" (praca zbiorowa) zaprezentowano najważniejsze miejsca kultu różnych ludów na przestrzeni tysięcy lat. Tam, gdzie była świątynia, tam człowiek był bliższy Bogu. Wokół takiego miejsca kwitło życie, rozwijała się kultura, nie mogło zabraknąć więc przepychu, którego ślady przetrwały epoki. Oprócz wymienionych powyżej świętych miejsc, przychylnie potraktowano świątynie Zeusa w Olimpii. Wyznawcy najpotężniejszego z bogów greckich mieli czym się szczycić - budowla wykonana z wapienia muszlowego i jasnego marmuru była w owych czasach majstersztykiem łączącym sztukę z funkcjonalnością. Niestety, świątynia Zeusa została zniszczona w VI wieku za sprawą trzęsienia ziemi, pozostały ruiny.

Duże wrażenie robią budowle religii wczesnochrześcijańskiej - bazyliki rzymskie. Nie bez powodu bazylika San Giovanni in Laterano nazywana jest "matką chrześcijańskich kościołów całego świata". Ta przepiękna, bogato zdobiona świątynia posłużyła za miejsce pochówku wielu papieży. Z kolei bazylika św. Piotra w Rzymie to chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych świątyń katolickich. Co roku to miejsce odwiedzane jest przez miliony pielgrzymów.

Hagia Sophia w Konstantynopolu, uznawana za ósmy cud świata, stanowi jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla turystów, nie tylko tych wyznających chrześcijanizm. W dawnych czasach świątynia urzekła bizantyjskiego historyka - Prokopa z Cezarei: "Za każdym razem, gdy ktoś wchodzi do tej świątyni, żeby się pomodlić, od razu pojmuje, że nie ludzką siłą czy sztuką, lecz za Bożym przyzwoleniem dokonano takiego dzieła".

Z kolei meczet Umajjadów w Damaszku jest jednym z najpiękniejszych dzieł architektonicznych Muzułmanów. Wybudowana w VIII wieku budowla miała być meczetem "od którego nie ma i nie będzie piękniejszego". Przy wielu cudach budowlanych świata arabskiego takie stwierdzenie może nie jest obiektywne, co jednak nie umniejsza pięknu meczetu Umajjadów.

Indie mogą się zaś poszczycić kompleksem świątyń Khadżuraho, we wnętrzu której można znaleźć sceny o zabarwieniu erotycznym, zaś chlubą Chin jest grupa Świątyń Nieba w Pekinie. W "Najpiękniejsze klasztory i świątynie świata" nie zabrakło również opisów chwały rosyjskiej - świątyń w Moskwie i Petersburgu. Na osobną uwagę zasługuje Świątynia Salomona i Święta Góra Athos. To tylko część z zawartych w albumie miejsc.

To, co najbardziej może podobać się w książce, to obiektywizm. Czytelnik może zapoznać się ze sztuką architektoniczną różnych religii - zarówno chrześcijańskiej, muzułmańskiej, hinduskiej jak i buddyjskiej. Dodając to tego religie pradawne, które pozostawiły piękno na współczesnej kulturze i sztuce, uzyskano barwny i wzbudzający do refleksji wykaz miejsc świętych. Nie ma żadnych podziałów - fakty przedstawione są rzeczowo i interesująco.

Po przewertowaniu kilku pierwszych stronic piorunujące wrażenie zrobią fotografie świątyń. Nie może być inaczej, bowiem budując miejsca kultu zawsze dbano, aby uzyskać perfekcję w każdym calu i detalu budowli. Książka zawiera liczne fotografie, makro zdjęcia szczegółów, czarno-białe ryciny i czasem obrazki w formie znaków wodnych.

Technicznie album prezentuje się dobrze i nie odbiega od standardów: twarda, gruba foliowana oprawa z greckim kościołem na okładce, dobry jakościowo matowy papier, duży format wydania i dwie wielkości czcionki – większa na tekst główny i mniejsza na ciekawostki oraz opisy zdjęć. Na ponad 180 stronicach albumu zawarto najważniejsze miejsca kultu na świecie na przełomie tysiącleci.

"Najpiękniejsze klasztory i świątynie świata" to dobra pozycja nie tylko dla miłośników i znawców religii oraz mitologii. Książka bogactwem zdjęć i interesujących opisów przyciągnie do lektury nawet Czytelnika wcześniej nie zainteresowanego tematów. To będzie podróż wgłęb siebie, skłaniająca do refleksji nad swoim życiem i wiarą w istnienie Boga.

Wydawnictwo DEBIT

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Najpiękniejsze klasztory i świątynie świata" - recenzja książki - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto