Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najpopularniejsza Ania pochodzi z Zielonego Wzgórza

Sylwia Legutko
Sylwia Legutko
Najsłynniejsza Ania pochodzi z Zielonego Wzgórza. Anny obchodzą imieniny cztery razy w roku, jednak najpopularniejsze wypadają 26 lipca. Co czternasta nowo narodzona dziewczynka, nazwana jest Anną.

Imię wywodzi się od hebrajskiego imienia Hannah - Łaska. Niezależnie, czy czyta się je normalnie, czy od końca brzmi tak samo. Anna - jest to jedno z najpopularniejszych imion na świecie, w tym również w Polsce, gdzie nosi je ponad milion kobiet, czyli prawie 5,5 procent żeńskiej populacji naszego kraju. Anny zawsze starają się mieć własne zdanie. Bardzo podobają się mężczyznom, przyciągają ludzi, są towarzyskie, ale przede wszystkim wyznaczają kierunki innym. Są ciekawe świata i wrażliwe na wszelkie formy piękna, a przy tym praktyczne, zapobiegliwe, rozsądne. Przywiązują dużą wagę do wygody i posiadania. Anna jest tylko jedna, choć oblicze ma niejedno: Anna Maria, Anna Karenina, Anna Jagiellonka itd., ale najsłynniejsza jest Ania z Zielonego Wzgórza.

Kto z nas nie zna rudej piegowatej Ani Shirley, bohaterki książki Ania z Zielonego Wzgórza? Dziewczynka przez pomyłkę trafia do Maryli i Mateusza Cuthbertów, zamieszkujących Zielone Wzgórze, i przeżywała tam najstraszniejsze i najzabawniejsze zarazem przygody swojego życia. Ania z Zielonego Wzgórza to ciepła i pełna radości powieść nie tylko dla dziewczynek, ale także pozycja obowiązkowa dla młodych kobiet, które jeszcze nie znają pełnej werwy, gadatliwej tytułowej bohaterki książki.

Niezwykle piękny poetycki świat Ani Shirley stworzyła kanadyjska pisarka Lucy Maud Montgomery (1874 – 1942), znana autorka książek dla młodzieży, zwłaszcza Ani z Zielonego Wzgórza i dalszych jej części. Główną bohaterką książek jest osierocona dziewczynka o niesamowitej wyobraźni.

Ania z Zielonego Wzgórza pojawiła się na rynku w czerwcu 1908 roku i ku wielkiemu zaskoczeniu autorki stała się bestsellerem. Pisarka nie czuła się szczęśliwa. mimo ogromnego sukcesu nie miała najmniejszej ochoty na pisanie następnych części książek. Drażniło ją zamieszanie wokół jej osoby.

Entuzjaści Ani domagali się nowych, dalszych przygód rudowłosej dziewczynki, wkrótce powstała Ania z Avonlea, w której opisane są kolejne lata życia Ani Shirley, już jako nauczycielki.

Ten tom powieści również odniósł sukces. Później powstały: "Ania na uniwersytecie", "Ania z Szumiących Topoli", "Wymarzony dom Ani", "Dolina Tęczy" i inne. Pierwsze polskie wydanie "Ani z Zielonego wzgórza" ukazało się w 1912 roku. Od tamtego czasu książka wznawiana była niezliczoną ilość razy.

Gdyby Lucy Maud Montgomery dożyła naszych czasów, byłaby zapewne zdziwiona, że rudowłosa Ania Shirley, którą stworzyła w 1908 roku, nadal rozczula i rozśmiesza kolejne pokolenia czytelników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto