Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza 6 września 2014 roku

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Henryk Sienkiewicz
Henryk Sienkiewicz pocztówka/zdj. archiwalne
Główna lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania będzie „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, monumentalna wizja historyczna, która odegrała niebagatelną rolę w odzyskaniu niepodległości i nadal kształtuje polską tożsamość.

Zbliża się termin trzeciej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, zainicjowanej przed dwoma laty przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego, mającej popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Ogólnonarodowa lektura dzieł ze skarbnicy polskiej literatury to sposób na narodową integrację wokół zjawisk doniosłych w polskiej kulturze wysokiej oraz na odkrywanie mądrości i aktualności zawartych w nich diagnoz.

Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry. W tym roku prezydent polecił uwadze rodaków publiczne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, dzieła, które zyskało miano Biblii narodowej. Dniem Narodowego Czytania „Trylogii” Henryka Sienkiewicza będzie 6 wrzesień 2014 r.

W odezwie prezydenta skierowanej do włodarzy województw, powiatów i gmin, miast oraz miejscowości, a także organizacji społecznych i obywatelskich czytamy:

W tym roku, 6 września, pragnę zaprosić Państwa do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw..

„Trylogia” zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. Kolejne jej wydania wciąż trafiają na półki w tysiącach polskich domów. Pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze.

Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach. Dlatego zapraszam wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę.

Od kilku miesięcy trwają przygotowania do akcji Narodowego Czytania w ośrodkach, które planują aktywne współtworzenie przedsięwzięcia. Centralnymi punktami ogólnonarodowego czytania pragną zostać Muzea Sienkiewiczowskie w Oblęgorku, Woli Okrzejskiej i Poznaniu.

Oficjalne zaproszenia dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wraz z Małżonką na uroczystość czytania dzieł polskiego noblisty w dniu 6 września 2014 r. niezależnie przekazały dwa ośrodki: Muzeum Narodowe w Kielcach, Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku - do pałacyku w Oblęgorku - daru narodowego dla pisarza, nazwanego przezeń "odwieczną siedzibą przodków" oraz Starostwo Ziemi Łukowskiej - do dworku w Woli Okrzejskiej, gdzie się noblista urodził.

Narodowe Czytanie organizowane jest w setkach miejscowości. Warunkiem przystąpienia do akcji jest wypełnienie formularza na stronie prezydent.pl.

Przesłanie zgłoszenia sprawi, że informacja o przebiegu Państwa akcji zostanie zamieszczona na stronie www.prezydent.pl. Wypełnienie formularza zgłoszeniowego gwarantuje otrzymanie okolicznościowej pieczęci do stemplowania książek przyniesionych przez jej uczestników.

Narodowe Czytanie przekracza granice Rzeczypospolitej. Polonia Rzymska zrzeszona w Stowarzyszeniu Le Rondini zapowiada, jak podaje „Nasz Świat” - dwutygodnik informacyjny dla Polaków we Włoszech, że w dniu poświęconym Sienkiewiczowi przyłącza się tradycyjnie do akcji prezydenta.

Specyfika miejsca obliguje organizatorów do uwzględnienia w programie czytania powieści rzymskiej - „Quo vadis?”, określanej często jako „najsławniejsze polskie dzieło”.

W Rzymie – w mieście, które Sienkiewicz uznawał za swoją drugą duchową ojczyznę - Narodowe Czytanie odbędzie się w dwóch miejscach: w Kościołku "Domine, Quo Vadis?" na Via Appia Antica, gdzie narodziła się idea napisania powieści z czasów Nerona oraz w Caffe Greco - Via dei Condotti (Plac Hiszpański), w ulubionym miejscu spotkań rzymskiego i światowego środowiska artystycznego, w jakim przebywał Sienkiewicz w czasie kilku podróży do Rzymu.

Narodowe Czytanie 2014 skupia się na dziełach historycznych Henryka Sienkiewicza, a więc trzonie jego twórczości, która została uhonorowana Nagrodą Nobla w 1905 r. Laureat otrzymał ją za całokształt twórczości - za „szczególne osiągnięcia w dziedzinie eposu”, a więc także za cykl, który stał się ukochaną lekturą Polaków w ciągu 130 lat jej trwania w obiegu czytelniczym.

Czytaj także: Narodowe Czytanie dzieł Henryka Sienkiewicza w przyszłym roku

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza 6 września 2014 roku - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto