Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar koncentracyjnych obozów zagłady

Redakcja
Brama główna obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Brama główna obozu koncentracyjnego Auschwitz.
14 czerwca 2015 roku po raz dziewiąty obchodzony będzie w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Czy mainstreamowe media znów pominą to święto milczeniem?

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej w 2006 roku pod wpływem działań Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich ChSRO). Upamiętnia on datę 14 czerwca 1940 roku, kiedy to niemieccy okupanci przywieźli z więzienia w Tarnowie do obozu koncentracyjnego Auschwitz grupę 728 Polaków, głównie ludzi młodych: harcerzy, studentów, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 roku. Dzień deportacji pierwszych Polaków do Auschwitz uznawany jest za początek funkcjonowania tego największego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady, w którym osadzono 150 tysięcy Polaków, a około 75 tysięcy spośród nich tam zginęło.

Święto to od początku budziło wszelkiego rodzaju animozje różnych czynników decydenckich w naszym kraju. Z jego nazwy proponowanej przez ChSRO usunięto przymiotniki: niemieckich (obozów koncentracyjnych) i polskich (ofiar). Dopiero 12 czerwca br. Sejm RP przyjął uchwałę nadającą świętu nazwę: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa władze państwowe i samorządowe do podejmowania inicjatyw upamiętniających ofiary II wojny światowej, w szczególności niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i niemieckich nazistowskich obozów zagłady, oraz polski wkład w walkę z niemiecką ideologią narodowego socjalizmu - zaapelowali posłowie w uchwale. Tak się bowiem składało, że dotychczas zarówno prezydent Lech Kaczyński, jak i jego następca, Bronisław Komorowski, a także marszałkowie obu izb parlamentu i liderzy stronnictw sejmowych nigdy z zaproszeń ChSRO do udziału w obchodach narodowego Dnia Pamięci nie korzystali. Również ogólnopolskie media nie informowały o tym święcie (wzmianki o jego obchodach pojawiały się jedynie w mediach regionalnych). Organizatorzy tegorocznych obchodów uroczystości na dziedzińcu Bloku 11 nie otrzymali też odpowiedzi na zaproszenie od prezydenta - elekta, Andrzeja Dudy. Zadziwiająca wydaje się też postawa dyrekcji Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau, która w opinii organizatorów od lat konsekwentnie szykanuje uroczystości oraz robi co w jej mocy, aby zdewaluować, zdeprecjonować, obniżyć rangę Narodowego Dnia Pamięci 14 czerwca, m.in. przeciwstawiając owo formalnie ustanowione święto państwowe Międzynarodowemu Dniowi Pamięci o Ofiarach Holokaustu, obchodzonemu 27 stycznia.

Dlatego też organizatorzy związane z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Rodzin Oświęcimskim na specjalnym profilu na Facebooku apelują: To co absolutnie najważniejsze, to jak najszersze rozpropagowanie informacji, że 14 czerwca od 9 lat ma w Polsce rangę święta państwowego. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych nie istnieje bowiem w świadomości ogółu Polaków. I właśnie to musimy jak najszybciej zmienić. Wzięcie udziału w wydarzeniu, udostępnienie na swoim profilu zaproszenia, to przecież żaden wysiłek. (...) Przypomnijmy Polsce i światu o naszych rodakach, którzy pierwsi padli ofiarą programowego niemieckiego ludobójstwa. Przypomnijmy o Ofiarach, przypomnijmy i o Bohaterach, którzy na "planecie Auschwitz" stawili czoło niemieckiemu, narodowo - socjalistycznemu złu.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady 2015 można uczcić zarówno uczestnicząc w uroczystościach na terenie byłego KL Auschwitz, jak i we własnym domu i wszędzie tam, gdzie w niedzielę 14 czerwca będziemy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar koncentracyjnych obozów zagłady - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto