MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Olsztynie - relacja

Bogumiła Nowak
Bogumiła Nowak
Spotkanie w auli LO nr 1 w Olsztynie
Spotkanie w auli LO nr 1 w Olsztynie Bogumiła Nowak
W Olsztynie już po raz drugi świętowano 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, bohaterów antykomunistycznego podziemia.

Olsztyńskie obchody przygotowano dwutorowo – jako oficjalną uroczystość w Urzędzie Wojewódzkim i jako spotkanie zorganizowane przez Unię Polityki Realnej i Klub Gazety Polskiej w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Adama Mickiewicza.

Głównym punktem spotkania była prezentacja filmu Grzegorza Brauna i Roberta Karczmarka „Towarzysz generał idzie na wojnę”, przedstawiającego generała Wojciecha Jaruzelskiego, jako zdrajcę ideałów narodowych, oddanego ZSRR komunistę, który doprowadził do stanu wojennego.

Po projekcji pojawił się współautor tego dokumentu, Grzegorz Braun i publiczność zadawała mu pytania na temat filmu i poglądów politycznych twórcy. Grzegorz Braun jest dość kontrowersyjną osobą ze względu na wyznawane poglądy monarchistyczne. Obecnie jest on publicystą „Radia Maryja” i współpracuje z Organizacją Monarchistów Polskich, stowarzyszeniem o charakterze tradycjonalistycznym i antysocjalistycznym. Reżyser jest też zagorzałym przeciwnikiem Unii Europejskiej, którą przyrównuje instytucjonalnie do ZSRR. Twierdzi, że struktury unijne są podobne w wyznawanych wartościach do sowieckich.

Grzegorz Braun jest także współtwórcą telewizyjnego cyklu „Errata do biografii”, ujawniającego współpracę z SB wielu czołowych przedstawicieli polityki. O agenturalną działalność oskarżą m.in. Lecha Wałęsę, Bronisława Geremka oraz arcybiskupa lubelskiego Józefa Życińskiego.

Spotkanie zakończył przemarsz uczestników spotkania pod Sąd Wojewódzki w Olsztynie poprowadzony przez kibiców sportowych. Wykrzykiwali oni hasła: „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”, „Na drzewach zamiast liści wisieć będą komuniści” oraz „Wyklęci zostaną w naszej pamięci”. Na schodach przed sądem zapłonęły znicze ku pamięci osób, które skazywano na karę śmierci za działalność polityczną.

Demonstranci w ratuszu miejskim zgłosili wiec jako spotkanie modlitewne. Było hałaśliwie i głośno, ale bez większego zamieszania. Po kilkunastu minutach wiec zakończył się i demonstracja zakończyła. W świętowaniu poza członkami Unii Polityki Realnej i Klubu Gazety Polskiej uczestniczyli przedstawiciele „Solidarności”, Stowarzyszenia Pro Patria, Młodzieży Wszechpolskiej, Prawa i Sprawiedliwości, kilku kombatantów oraz kibice sportowi.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto