Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodziny życia na Ziemi. Naukowcy znają tajemnicę. Jak to było?

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Wikipedia
Jedną z niezwykle frapujących zagadek naszego świata jest ta, jak powstało życie na Ziemi? Zaprząta ona umysły naukowców od bardzo dawna. Hipotez wysuwano wiele, ale najnowsze badania, dają na to wyczerpującą odpowiedź.

Naukowcy amerykańscy odkryli ostatnio to, co już ponad 30 lat temu znali wszyscy szanowani na świecie ludzie nauki, że życie na Ziemi pojawiło się z kosmosu. Wtedy była to jednak powszechnie uznawana hipoteza. Teraz są na to naukowe dowody. Zatem, nie stało się to za sprawą ducha świętego, lecz na zasadach reakcji chemicznych i procesów ewolucyjnych. Trzeba tu zastrzec, iż pierwszy człon ostatniego zdania nie ma związku z religią, ani tym bardziej z żadnym, zwłaszcza prymitywnym, żartem w tym kontekście.

Z najświeższych doniesień z Uniwersytetu Południowej Florydy, nadeszły informacje o tym, że uczeni tego szacownego ośrodka akademickiego są przekonani, iż jeden z głównych i kluczowych do zapoczątkowania życia na Ziemi elementów, przywędrował do nas z przestrzeni kosmicznej. Jak to tłumaczą uczeni?

Zobacz zdjęcie - Młoda Ziemia /NASA -nt.interia.pl.

Wczesne formy życia wyewoluowały, jak wiadomo, z cząsteczki RNA, czyli kwasu rybonukleinowego. A tenże kwas tworzą organiczne związki chemiczne, pochodzące z grupy kwasów nukleinowych, które są zbudowane z rybonukleotydów, połączonych ściśle wiązaniami fosfodiestrowymi. Do tej dość skomplikowanej informacji naukowej, należy dodać istotny szczegół: główne składniki RNA - z punktu widzenia chemicznego -są, mówiąc w dużym uproszczeniu, po części polimerami.

Problemem naukowym było i wielką niewiadomą także, źródło niezbędnego (potrzebnego) w związkach chemicznych fosforu, który w występującej obecnie formie jest nierozpuszczalny w wodzie, a w dodatku "mało reaktywny".

Skrupulatne badania wykazały, że reakcje chemiczne, które prowadzą do powstania życia, zostały zapoczątkowane przez "reaktywny fosfor", który zleciał na Ziemię ponad 3,5 mld lat temu, na jednym z meteorytów. Zdaniem naukowców były to związki fosforu z innymi pierwiastkami, np. z żelazem lub niklem, czyli dokładniej - były to fosforki, które w procesie rozpuszczania się w wodzie, uwalniały reaktywne fosforyny, a więc sole kwasu fosforowego. Następnie te grupy związków były stopniowo włączane do pierwszych bardzo prostych form życia na planecie.

Jak wyjaśniają uczeni, fosfor w tej pierwotnej szczególnej postaci, występował na Ziemi, kiedy była ona jeszcze bardzo młoda, dlatego nie można go znaleźć obecnie. "Fosfor z meteorytu mógł być paliwem, które dostarczyło energii i fosforu - niezbędnych do powstania życia. Jeśli ten meteorytowy fosfor, doda się do prostych związków organicznych, to można otrzymać biocząsteczki fosforu - identyczne jak te, które obserwujemy dzisiaj" – mówi adiunkt Matthew Pasek z Uniwersytetu Południowej Florydy.

Ale – jak zastrzega - warunki, w jakich życie powstało na Ziemi miliardy lat temu, nie występują dzisiaj. Dokładne badania wykazały, że chemia fosforu z początków istnienia naszej planety, była zupełnie inna od tej, którą znamy teraz – dodał adiunkt.

Wysnucie takich aż tak pewnych wniosków nie byłoby możliwe, gdyby nie analiza laboratoryjna bardzo starych próbek meteorytów pochodzących z różnych stron świata, m.in. z Australii, Zimbabwe, Zachodniej Virginii i Florydy. Spośród ich licznej grupy, tylko pochodzące z Australii, nosiły ślady obecności fosforynów. Natomiast – jak ustalono - inne i naturalne źródła fosforynów, np. z uderzenia pioruna, albo źródła geotermalne, lub ewentualna aktywność drobnoustrojów w ekstremalnych warunkach beztlenowych - "nie mogły dostarczyć odpowiedniej ilości tych związków".

Stanisław Cybruch

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto