Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Narty-Dancing-Brydż". Jak się bawiono w dwudziestoleciu międzywojennym?

Ewa Bo
Ewa Bo
Maja Łozińska, Jan Łoziński "Narty, Dancing, Brydż"
Maja Łozińska, Jan Łoziński "Narty, Dancing, Brydż" okładka ksiązki
Niedawno odbyłam podróż w czasie, podczas której spotkałam wielu ludzi znanych i lubianych w ubiegłym wieku. To wszystko było możliwe dzięki świetnej książce "Narty-Dancing-Brydż. W kurortach Drugiej Rzeczypospolitej" Mai i Jana Łozińskich.

Maja i Jan Łozińscy zaproponowali zwiedzenie kurortów Drugiej Rzeczypospolitej. To ich trzecia (i mam nadzieję, że nie ostatnia) część bogatej w fotografie serii albumów historycznych. Poprzednie edycje traktowały o tętniących życiem dworkach i pałacach oraz codzienności obywateli odrodzonej ojczyzny, a w "Narty-Dancing-Brydż" obcujemy ze sportowcami i zafascynowanymi narciarstwem i turystyką ludźmi przemierzającymi Polskę specjalnym pociągiem.

Trasa wędrówki wiodła od podnóża polskich gór, od Jaremcza u stóp Czarnohory, aż po Wisłę w Beskidzie Śląskim. Podróżowano nocą, za dnia zaś odpoczywano w znanych miejscowościach narciarskich. Trzeba pamiętać, że ówczesna granica wschodnia sięgała aż po Prut, obejmując tak wspaniałe kurorty, jak Truskawiec, czy ulubione przez marszałka Piłsudskiego Druskienniki. Na tym kolejowym szlaku znalazło się też odwiedzane przez Jana Kiepurę Zakopane oraz pełna równie sławnych artystów oraz polityków, Krynica. Bywał tam też minister Józef Beck, prezydent Ignacy Mościcki, a także Adolf Dymsza i Hanka Ordonówna.

W sercu Tatr mieszkał Leon Chwistek i Stanisław Ignacy Witkiewicz. Dwa lata przed wybuchem drugiej wojny światowej zatrzymała się w Zakopanem, w czasie podróży poślubnej, holenderska następczyni tronu Julianna ze swym małżonkiem księciem Bernhardem zur Lippe-Biesterfeld. Dowiadujemy się o tym i wielu plotkach towarzyskich, z niezwykle barwnego komentarza wplecionego pomiędzy ilustracje pochodzące z bogatych zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Oprócz nich są tu również ciekawe fotokopie plakatów reklamowych i barwnych folderów turystycznych.

Obszerny fragment książki Państwa Łozińskich jest poświęcony odkrytemu właśnie w okresie międzywojennym Kazimierzowi nad Wisłą, który początkowo był rajem jedynie dla malarzy (tam znajduje się słynna willa Kossaków).

Album prezentuje najmodniejsze miejsca, do których Polacy wyjeżdżali na letni wypoczynek. Widzimy tam turystów odwiedzających okolice Gdyni, mieszkających w willach Kamiennej Góry. Byli oni też w Helu i Juracie, gdzie docierali świeżo uruchomioną linią kolejową.

Spoglądając na ich twarze utrwalone na starych fotografiach, nie wyczuwa się grozy nadchodzącej wojny i tragicznego w skutkach kataklizmu, który pochłonie kilkadziesiąt milionów ofiar. Ludzie beztrosko bawią się w najdroższych knajpach, przegrywają swoje rodowe fortuny w działających całą noc kasynach gry i szaleją w najmodniejszych restauracjach od gór po morze.

"Narty-Dancing-Brydż. W kurortach Drugiej Rzeczypospolitej" Mai i Jana Łozińskich jest ciekawą pozycją literacką. Ten album powinien znaleźć się w domowych bibliotekach.

"Narty, Dancing, Brydż"
Autor: Maja Łozińska, Jan Łoziński
wydawnictwo: Wydawnictwa Naukowe PWN
stron: 184

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto