Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NASA postanowiła odkryć wszystkie asteroidy zagrażające Ziemi

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Wikimedia Commons
Nowoczesne obserwatoria kosmiczne pozwalają wyszukiwać nieznane dotąd asteroidy mogące zagrozić ludzkości. Mimo to NASA zaprasza do pomocy w ich wykrywaniu chętnych amatorów z całego świata. Rusza specjalny program Grand Challenge.

Ziemia, od miliardów lat atakowana jest nieustannie przez okrągłą dobę, "pociskami" różnych rozmiarów, tzw. pyłu kosmicznego. Jedna z teorii naukowych głosi, o nadchodzącym nieuchronnym i tragicznym w skutkach, uderzeniu za kilkaset lat w naszą planetę, wielkiego kamienia z nieba, w postaci palącej niczym laser, ognistej asteroidy.

Uderzenie doprowadzi do zniszczenia wszelkich oznak życia a być może do rozbicia Ziemi na kawałki kosmicznego pyłu. Niezależnie od takich i tym podobnych teorii, amerykańska agencja NASA ogłosiła projekt naukowy Grand Challenge, który zajmie się wyszukaniem i identyfikacją w gąszczu Wszechświata, "wszystkich asteroid zagrażających ludzkości".

Asteroida – inaczej planetoida – jest ciałem niebieskim o niewielkich (małych) rozmiarach, począwszy od kilku metrów do ponad 1000 km, obiegającym Słońce. Ma stałą powierzchnię skalną albo lodową, zwykle – w przypadku asteroid o mniejszych rozmiarach – o kształcie nieregularnym, co sugeruje znamiona kolizji z innymi obiektami kosmosu. Nauka zna obecnie ponad 600 tys. asteroid, w tym ponad połowę ponumerowanych. Większość z nich porusza się po orbitach lekko nachylonych do ekliptyki, pomiędzy orbitami planet Marsa i Jowisza, w tzw. głównym pasie asteroid i w pasie Kuipera.

Zobacz zdjęcie - NASA chce ochronić nas przed zagładą /©123RF/PICSEL) -interia.pl.

Zdaniem astronomów, trudno obecnie oszacować pełną (całkowitą) liczbę krążących w Układzie Słonecznym asteroid, ale przypuszcza się, że może ich być wiele milionów. Tylko w tzw. głównym pasie asteroid (planetoid) istnieje - według najnowszych szacunków - od 1,1 do 1,9 miliona planetoid, o średnicy minimum 1 km, a ponadto są dziesiątki milionów mniejszych. Zaobserwowano, że planetoidy występują też w różnej wielkości grupach, czy rodzinach.

Na zdjęciu w czołówce artykułu, zestawienie zdjęć planetoid obserwowanych z bliska, przez sondy kosmiczne. Są to do tej pory (stan na 2011 r.) w kolejności - od największej do - najmniejszej: (4) Westa, (21) Lutetia, (253) Mathilde, (243) Ida i jej księżyc Daktyl, (433) Eros, (951) Gaspra, (2867) Šteins i (25143) Itokawa (Wikipedia).

Nowoczesne urządzenia techniczne obserwatoriów umieszczanych na orbitach w kosmosie, pozwalają wyszukiwać i odnotowywać coraz nowsze, wcześniej nieznane asteroidy. Dane uzyskane na podstawie badań, z misji obserwatorium orbitalnego WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer), doprowadziły do odkrycia i identyfikacji kilkudziesięciu nowych rodzin planetoid, w dodatku w "skupisku tych obiektów", pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza, o czym czytamy w interia.pl.

Amerykański program badawczy Grand Challenge, zakłada także opracowanie planu ratunkowego na wypadek, gdyby któryś z groźnych kosmicznych obiektów, stanowił realne zagrożenie dla życia na Ziemi. W naukowym programie Grand Challenge, będą pracowały ekipy eksperckie ludzi z całego świata - zarówno naukowcy, agencje rządowe, jak i biznesowe oraz astronomowie-amatorzy i wszyscy chętni poszukiwania i odkrywania asteroid.

Jak podkreśla Lori Garver, zastępca dyrektora NASA – amerykańska agencja rządowa NASA, uruchomiła i prowadzi program poszukiwania asteroid, zagrażających naszej planecie. "Znaleźliśmy już 95 proc. tego, co znajduje się w pobliżu Ziemi, ale pozostałe 5 proc. gdzieś tam jest. By nasze życie było bezpieczne, musimy odnaleźć wszystkie obiekty, które mogą być groźne. Projekt Grand Challenge ma na celu wykrycie asteroid, opisanie ich i opracowanie sposobu ochrony przed potencjalnym zagrożeniem" - powiedziała mediom pani dyrektor Lori Garver.

Równocześnie z uruchomieniem programu Grand Challenge i ogłoszeniem tej informacji, NASA wydała też oficjalne zaproszenie, w którym zachęca nie tylko naukowców, ale i – jak to określono - wszystkich zainteresowanych partnerów, do bliskiej współpracy. Zaproszenie jest ważne przez 30 najbliższych dni, czyli do 20 lipca 2013 roku.

Stanisław Cybruch

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto