Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele online rozwiązaniem braków kadrowych? Niezwykły pilotaż rusza w polskich podstawówkach i liceach. Na czym polega projekt?

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Nowa forma nauczania zdalnego? Pilotaż ruszy już w przyszłym roku.
Nowa forma nauczania zdalnego? Pilotaż ruszy już w przyszłym roku. freepik.com
Centrum Nauczania Zdalnego zostanie utworzone, by pomóc dyrektorom poradzić sobie z brakami kadrowymi. Uczniowie będą obecni w szkole, a specjalnie zatrudnieni nauczyciele będą łączyć się z nimi online po to, by realizować podstawę programową. Takie rozwiązanie ma pomóc w przypadku niemożliwości zorganizowania zastępstwa dla uczniów. Jak ma wyglądać pilotaż i kogo obejmie? Czy ten program faktycznie ma szansę rozwiązać problem braków kadrowych w Polsce? Oto najważniejsze informacje.

Spis treści

Projekt Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030

Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w porozumieniu z fundacją Ogólnopolski Operator Oświaty w ramach Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027 realizuje projekt Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030. Jakie są założenia tego projektu? Zapewnienie dyrektorom w przypadku brak kadrowych doraźnego zastępstwa i realizacji podstawy programowej. W Centrum Nauczania Zdalnego można będzie zamówić nauczycieli różnych przedmiotów do poprowadzenia lekcji online.

– Korzyści są oczywiste. W szkołach, które mają trudności z uzupełnieniem braków kadrowych, pojawi się możliwość zrealizowania podstawy programowej. Brak nauczyciela nie zwalnia dyrektora szkoły z tego obowiązku, a zdarzają się przypadki, kiedy lekcje z danego przedmiotu nie są realizowane całymi miesiącami. Dziś technologia daje nam szanse rozwiązania tej sytuacji – tłumaczy Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty.

Kiedy ruszy pilotaż?

Pilotaż ma ruszyć w przyszłym roku i potrwa trzy lata. Łącznie wybranych zostanie do niego 30 szkół podstawowych i średnich z Wielkopolski.

Centrum Nauczania Zdalnego będzie zatrudniać 15 nauczycieli z obszarów nauk matematyczno-przyrodniczych oraz języków obcych. Zajęcia będą prowadzone w klasach 7-8 szkół podstawowych i szkołach średnich. W każdej klasie podczas takiej lekcji będzie obecny nauczyciel-opiekun, który będzie współpracował z nauczycielem prowadzącym przedmiot. Komisja ewaluacyjna zajmie się badaniem efektywności i skuteczności tak prowadzonych zajęć.

Rekrutacja nauczycieli do Centrum Nauczania Zdalnego już trwa. Pierwsze testy studia nadawczego w Koninie fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty planuje w pierwszym kwartale przyszłego roku, natomiast szkoły, które chcą wziąć udział w pilotażu, zapisywać się będą mogły jeszcze w 2023 roku.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nauczyciele online rozwiązaniem braków kadrowych? Niezwykły pilotaż rusza w polskich podstawówkach i liceach. Na czym polega projekt? - Strefa Edukacji

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto