Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy "podglądają", jak tworzą się nowe planety

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
Naukowcy korzystający z Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) zaobserwowali, jak kształtowane są młode planety.

O procesie powstawania planet wiadomo tyle, że ich zalążkiem są dyski protoplanetarne. To olbrzymie chmury pyłu i gazu, które okrążają młode gwiazdy. "Dyski te mogą rozciągać się na miliardy kilometrów. Z upływem czasu cząstki w dyskach protoplanetarnych zderzają się ze sobą, łączą się i w końcu tworzą ciała o rozmiarach planetarnych. Jednak dokładniejsze szczegóły ewolucji tego typu dysków pozostają tajemnicą" - tłumaczy Europejskie Obserwatorium Południowe.

Naukowcy korzystający z instrumentu SPHERE zamontowanego na Bardzo Dużym Teleskopie "podglądają" proces tworzenia się nowych układów słonecznych. Trzy zespoły badawcze przyglądają się ewolucji systemów planetarnych. Wiadomo już, że dyski układają się w pierścienie, spiralne ramiona lub zacienione pustki.

Jednym z obserwowanych obiektów jest gwiazda RXJ1615 znajdująca się w konstelacji Skorpiona i odległości 600 lat świetlnych od nas. System tworzących się wokół młodej gwiazdy pierścieni przypomina swym kształtem Saturna. Jej wiek szacuje się na 1,8 miliona lat.

Inny przykład to obiekt o mało romantycznej nazwie HD135344B. To gwiazda znajdująca się 450 lat świetlnych od Ziemi. Tym razem naukowcy mieli do czynienia z dużą centralną pustką i dwiema ramionami spiralnymi. Te ostatni mogły zostać utworzone przez jedną lub kilka protoplanet.

Fot. ESO/T. Stolker/J. de Boer

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto