Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy sklonowali ludzki zarodek. Przełom w medycynie, ale i zabawa w Boga?

Ania Grochowina
Ania Grochowina
Pilic77/commons.wikimedia
W środę w piśmie naukowym "Cell" opublikowano materiał mówiący o tym, że naukowcy z Oregon Health and Science University po raz pierwszy z sukcesem sklonowali ludzki zarodek. To przełom w badaniach, który pomoże w zwalczaniu wielu chorób.

Naukowcy z Oregon Health & Science University, którym przewodził dr Shoukhrata Mitalipova, po raz pierwszy z powodzeniem sklonowali ludzki zarodek. Przełomową informację opublikowano na łamach pisma naukowego "Cell". Do sklonowania zarodka człowieka posłużono się metodą somatycznego transferu jąder, wykorzystaną przy klonowaniu owcy Dolly w 1996 r. Technika ta polega na pobraniu od dorosłego osobnika komórki jego skóry, wydobyciu z niej jądra z materiałem genetycznym, a następnie umieszczenie jej w komórce jajowej dawcy, z której uprzednio usunięty został materiał genetyczny. Kolejnym krokiem jest pobudzenie komórki impulsami elektrycznymi do podziału oraz rozwoju w zarodek.

Od czasu sklonowania owcy, próby powtórzenia tego sukcesu na człowieku kończyły się niepowodzeniem. Podział ludzkich komórek zatrzymywał się na poziomie 6-12 komórek. Naukowcy z Oregon & Health osiągnęli poziom podziału do 150 komórek, czyli blastocysty. Dzięki tak dużemu podziałowi zarodka jest już możliwe pobranie komórek macierzystych.

W wywiadzie dla BBC dr Shoukhrat Mitalipov powiedział, że ostatecznie eksperyment będzie można potwierdzić pozytywnie dopiero wtedy, gdy dowiedzie się, że komórki pobrane z zarodka będą w stanie przekształcić się w dowolne komórki ciała. Głównie włącza się tu komórki nerwowe, komórki wątroby i serca.

Jeśli eksperyment w pełni się powiedzie, to będzie to prawdziwy przełom. Embrionalne komórki macierzyste wytwarzane przez naukowców, będą w stanie naprawić wiele urazów w ludzkim ciele. Pomogą również w chorobach takich jak alzheimer i parkinson , gdy zostaną przekształcone w komórki nerwowe, będzie można naprawić nimi te obszary mózgu, które są odpowiedzialne za w/w choroby.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto