Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy zajrzeli w głąb atmosfery Jowisza. Co kryją warstwy chmur największej planety Układu Słonecznego?

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
Naukowcy zajrzeli w głąb atmosfery Jowisza. Dzięki radioteleskopom sprawdzili, jakie tajemnice kryją się pod gęstymi chmurami największej planety Układu Słonecznego.

Naukowcy korzystający z Very Large Aray, obserwatorium zlokalizowanego w Nowym Meksyku zajrzeli w głąb atmosfery Jowisza. Co znaleźli dzięki radioteleskopom pod grubą warstwą atmosfery? Amoniak w stanie gazowym.

Zespół kierowany przez Imke de Patera z Uniwersytetu Kalifornijskiego mógł "zapuścić się" na głębokość około 100 kilometrów. Badania mogą pomóc wyjaśnić pochodzenie takich obiektów jak Wielka Czerwona Plama, która w rzeczywistości jest burzą szalejąca w atmosferze Jowisza od 400 lat - podaje Science Alert.

Tworzenie map radiowych takiej planety jak Jowisz nie jest proste. Wszystko dlatego, że doba na Jowiszu trwa 9 godzin i 56 minut tymczasem do stworzenia takiej mapy potrzeba czasu. Dlatego na początku obraz, który wyłonił się przed badaczami był niezbyt optymistyczny. Z pomocą przyszedł specjalny algorytm, który pozwolił zamienić niewyraźny obraz w czytelne dane. To dzięki niemu badacze byli w stanie stworzyć wysoce szczegółową mapę przepływów amoniaku na całej planecie.

Badania opublikowane zostały na miesiąc przed wejściem na orbitę Jowisza sondy Juno. 4 lipca dotrze ona w pobliże planety po blisko 5 latach od wystrzelenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto