Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NFZ zaleca ograniczanie lub czasowe zawieszenie udzielania planowych świadczeń szpitalnych. Trzeba zapewnić łóżka pacjentom covidowym

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Aneta Żurek / Polska Press
W związku z rozwojem epidemii koronawirusa, na polecenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego Narodowy Fundusz Zdrowia zalecił ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. - Decyzja wynika wprost z tego stanu, który dzisiaj mamy- mówił we wtorek rano rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Komunikat taki przekazał NFZ w poniedziałek wieczorem. - Aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala, Centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo - czytamy w komunikacie.

- Wstrzymania planowych zabiegów to tragedia dla tysięcy pacjentów! Zawieszenie przyjęć w październiku zakończyło się rekordową liczbą zgonów w ostatnich trzech miesiącach roku. Włączmy prywatną ochronę zdrowia w leczenie chorób innych niż COVID19, nie wstrzymujmy przyjęć! - napisał na Twitterze szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak dodaje NFZ zalecenie dotyczy przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celach nieonkologicznych. Podano też grupę zabiegów, które należy ograniczyć. Chodzi o przeprowadzenia diagnostyki, zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, w szczególności:

  • endoprotezoplastyki dużych stawów
  • dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa
  • zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej
  • pomostowania naczyń wieńcowych
  • dużych zabiegów torakochirurgicznych
  • zabiegów wewnątrzczaszkowych
  • nefrektomii
  • histerektomii

Wszystkie te mogą być zawieszone jeśli były planowane z powodów innych niż onkologiczne.

- Ograniczenie nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń, należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii - dodaje NFZ w komunikacie.

- Jednocześnie wskazujemy, że w każdym przypadku odroczenia terminu udzielenia świadczenia, należy indywidualnie ocenić oraz wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów, a także prawdopodobieństwo jego pogorszenia i potencjalne skutki - głosi zalecenie Funduszu.

Decyzja wynika wprost z tego stanu, który dzisiaj mamy

Zdaniem rzecznika prezydenta Błażeja Spychalskiego te decyzje wynikają wprost z faktu, że mamy coraz więcej zakażeń koronawirusem. - Coraz więcej łóżek szpitalnych jest zajętych i decyzja wynika wprost z tego stanu, który dzisiaj mamy- mówił w programie "Tłit" we wtorek rano.

Jak tłumaczył, jeżeli mamy coraz więcej zajętych łóżek, jeżeli mamy coraz więcej zajętych respiratorów, to oczywiście jest stan z którym nie chcielibyśmy mieć do czynienia.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: NFZ zaleca ograniczanie lub czasowe zawieszenie udzielania planowych świadczeń szpitalnych. Trzeba zapewnić łóżka pacjentom covidowym - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto