Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NGO a przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

Redakcja
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego wydała kolejną publikację dotyczącą zarządzania finansami w organizacjach pozarządowych.

Tytuł publikacji: „Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu - obowiązki organizacji pozarządowych”.
Jej autorką jest Katarzyna Sadło, prezeska FRSO, znana działaczka obywatelska, mająca w dorobku wiele cennych artykułów i znaczących opracowań, poświęconym zagadnieniom funkcjonowania trzecia sektora, a organizacji pozarządowych w szczególności.

Omawiana ustawa została uchwalona w 2000 roku i znowelizowana w roku 2009. Wcześniej nosiła nazwę: Ustawa o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł.

Niestety jest ona mało znana opinii publicznej i organizacjom pozarządowym, nawet tym dbającym o standardy działania i przejrzyste procedury. To zaniedbanie może mieć jednak fatalne skutki prawne w myśl zasady ignorantia iuris nocet, gdyż niewdrożenie wewnętrznych procedur nakazanych przez ustawę, w razie ich ujawnienia w trakcie kontroli, może spowodować odpowiedzialność karną dla członków organów zarządzających oraz przynieść kary pieniężne wobec samej organizacji.

Obowiązki ustawowe dotyczą głównie fundacji, ale także stowarzyszeń, które powinny mieć opracowane odpowiednie instrukcje i inne dokumenty oraz wyznaczyć imiennie osoby do nadzorowania zagadnienia i zgłaszania
podejrzanych transakcji. Osoby te musza przejść kurs e-learningowy wdrożony przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF) w Ministerstwie Finansów.

Warto więc dokładnie zapoznać się z opracowaniem Katarzyny Sadło. Jest ono napisane, mimo dość skomplikowanej materii, w sposób jasny i kompetentny. W poszczególnych rozdziałach autorka wprowadza w zakres problematyki, podaje przepisy prawne dotyczące prania pieniędzy i zapobiegania terroryzmowi, znajdujące się także w innych regulacjach i omawia obowiązki dotyczące osobno fundacji, osobno stowarzyszeń. Posługuje się przy tym obszernymi cytatami z szerokiej i wielowątkowej korespondencji, jaką prowadziła FRSO i krajowa Rada Działalności Pożytku Publicznego z GIIF, w celu jednoznacznego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Niektóre z tych dokumentów są prezentowane, w formie reprodukcji.

Katarzyna Sadło zamieszcza też szeroki wybór wybranych interpretacji dotyczących szczegółowych kwestii i zapisów ustawy, opublikowane w oficjalnym serwisie Ministerstwa Finansów, poświęconym zagadnieniu bezpieczeństwa finansowego.

Cenną rzeczą jest opublikowanie kompletnych aktów prawnych i wzorów dokumentów, a także końcowa ekspertyza prawna przygotowana przez Centrum Pro Bono z inicjatywy Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

Znajdź nas na Google+

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto