NHL: A jednak "Rekiny"! Drużyna San Jose Sharks pokonała Detroit Red Wings

Zespół San Jose Sharks przerwał passę trzech kolejny porażek w konfrontacji z Detroit Red Wings i pokonał "Czerwone Skrzydła" na własnym lodzie 3:2. Zwycięstwo to oznacza jednocześnie wygraną w całej rywalizacji i awans do kolejnego etapu.

Drużyna San Jose Sharks wykorzystała atut własnego lodowiska i w decydującym siódmym meczu pokonała Detroit Red Wings 3:2, awansując tym samym do finału Konferencji Zachodniej, gdzie zmierzy się z Vancouver Canucks. Mecz był bardzo ciekawym widowiskiem tak jak pozostałe konfrontacje między tymi zespołami.

Po przegraniu ostatnich trzech spotkań z „Czerwonymi Skrzydłami” zespół Sharks przystępował do decydującego starcia pełen obaw o końcowy rezultat. Będący ostatnio w mocnym uderzeniu hokeiści z Red Wings napędzili gospodarzom spotkania porządnego stracha. Jednak mimo respektu z obu stron i jedni, i drudzy w pierwszej tercji postawili na atak (bilans strzałów 17 – 11 dla San Jose).

Pierwsza bramka padła w 13. minucie meczu. Na ławkę kar za przytrzymywanie odesłany został Jonathan Ericsson z Detroit . Chwilę później gospodarze przejęli krążek po wznowieniu i dokładnie rozegrali go za bramką rywali. Joe Thornton podał z prawego skrzydła w poprzek lodowiska do Devina Setoguchiego, zaś zupełnie niepilnowany napastnik miejscowych strzelił nie do obrony i tym samym otworzył wynik spotkania. Było to już 6 trafienie Setoguchiego w play off.

W ostatniej minucie padła jeszcze jedna bramka dla San Jose. Katastrofalny błąd pod własną bramką popełnili defensorzy Red Wings. Guma padła łupem Logana Couture’a i młody snajper „Rekinów” z bliska strzałem z nadgarstka podwyższył wynik na 2:0. Ogromna radość, jaką okazywali po zdobytych golach gracze miejscowej drużyny świadczy o tym, iż mieli oni świadomość wagi tego spotkania oraz sytuacji, w jakiej się znaleźli po ostatnich przegranych meczach.

Trener gości Mike Babcock solidnie zmotywował swoich podopiecznych w przerwie, bowiem druga odsłona należała do „Czerwonych Skrzydeł”. Tym razem to oni oddali aż 17 strzałów na bramkę rywali przy raptem 6 ze strony gospodarzy. Jednak znakomicie spisywał się Antti Niemi. Fiński bramkarz pozostawał nie pokonany do 34. minuty. Wtedy to podanie Valtteriego Filppuli na bramkę ładnym strzałem zamienił Henrik Zetterberg. Dla powracającego po przerwie spowodowanej urazem szwedzkiego snajpera gości było to trzecie trafienie w tegorocznych rozgrywkach posezonowych.

Trzecia odsłona także była zaciętym widowiskiem, które trzymało kibiców w napięciu do samego końca (na trybunach HP Pavilion Center zasiadło tego wieczora ponad 17,5 tys. widzów). W 54. minucie „Rekiny” zdobyły kolejnego gola. W zamieszaniu pod bramką Jimmi’ego Howarda krążek z bliska do siatki wpakował Patrick Marleau. Asysty przy tym trafieniu zaliczono Devinowi Setoguchiemu i Danowi Boyleowi.

Riposta ze strony Detroit była niemal natychmiastowa. Niespełna bowiem dwie minuty później kapitalnym strzałem z backhandu pod poprzeczkę popisał się Paweł Dacjuk. Jego czwarta bramka w play off przywróciła gościom nadzieję na zmianę rezultatu końcowego.

Jednak mimo ogromnych chęci i okazji ze strony Red Wings gospodarze skutecznie się bronili. Zespołowi z Detroit nie pomogło nawet wycofanie bramkarza i wprowadzenie dodatkowego napastnika. Nawet ta gra w przewadze nie odwróciła już losów spotkania, a zarazem całej rywalizacji.

San Jose Sharks ostatecznie pokonało Detroit Red Wings 3:2, zaś całą serie wygrało 4 – 3.

San Jose – Detroit 3:2 (4 – 3, awans San Jose)
SJS: D. Setoguchi, L. Couture, P. Marleau
Det: H. Zetterberg, P. Dacjuk