NHL: Owieczkin poprowadził Capitals do zwyciętwa

Pierwszy mecz między Capitals a Flyers zakończył się zwycięstwem tych pierwszych 5:4, dzięki doskonałej postawie w trzeciej tercji. W pojedynku Minnesoty i Colorado znowu dogrywka, ale tym razem lepsi 3:2 okazali się Wild.

Od zwycięstwa rozpoczęli swoją rywalizację w play off gracze Washington Capitals. Minionej nocy pokonali na własnej tafli mocną ekipę Philadelphia Flyers 5:4. Decydującą o zwycięstwie bramkę zdobył nie kto inny jak Aleksander Owieczkin.

Ponad 18 tysięcy widzów w Verizon Center miało pewne obawy przed tym spotkaniem, bowiem „Lotnicy” to nieobliczalna drużyna, która jest w stanie wygrać z każdym. Obawy te potwierdziły się. Philadelphia stawiła mocny opór gospodarzom i gdyby nie obecność w ich składzie Aleksandra Owieczkin, to kto wie jak zakończył by się piątkowy pojedynek.

W barwach gości błysnęli formą Vaclav Prospal (dwa gole i asysta), oraz Daniel Briere (także popisał się dwoma trafieniami). Po dwóch tercjach goście prowadzili 2:4 i wydawało się, że miejscowi już po pierwszym meczu będą odrabiali starty w serii do czterech zwycięstw.

Jednak trzecia tercja to popisowa gra „Stołecznych”. Całkowicie zdominowali wydarzenia na lodowisku, o czym najlepiej świadczy bilans strzałów, który w tej części gry wyniósł 12 – 3 dla Capitals. Nic zatem dziwnego, że Washington wygrał całą tercję 3:0, a spotkanie 5:4.

Już w 47. minucie był remis 4:4, bowiem po zagraniu Aleksandra Owieczkina krążek w bramce strzeżonej przez Martina Birona umieścił Mike Green. Ten sam zawodnik wcześniej zdobył trzecią bramkę dla gospodarzy. Na czterech minuty przed końcem Owieczkin oddał strzał, który przesądził o losach spotkania.

Co ciekawe mimo, tak zaciętego pojedynku sędziowie nałożyli na oba teamy tylko sześć kar w całym pojedynku.

Opuszczając halę miejscowi kibice cieszyli się z wygranej na inaugurację posezonowych rozgrywek. Jednocześnie nie kryli, że o awans do kolejnej rundy play off, będzie niezwykle trudno.

Znowu dogrywka w Minnesocie

Drugie spotkanie między Wild i Avalanche i druga dogrywka. Pierwszy mecz wygrała drużyna „Lawin” 2:3, tym razem także padł taki sam rezultat, ale to „Dzicy” rozstrzygnęli dogrywkę na swoją korzyść.

Blisko 19,5 tysiąca fanów hokeja w Xcel Energy Center z niepokojem oczekiwało drugiego pojedynku ich ulubieńców z ekipą z Denver. Pierwsza tercja w pełni potwierdziła takie nastawienie, bowiem po strzale Petera Forsberga goście prowadzili 0:1.

Gospodarze za odrabianie strat wzięli się dopiero w ostatniej odsłonie. Po strzałach Pavola Demitry (42. min.) i Mikko Koivu (59. min.) prowadzili 2:1. Jednak przyjezdni nie chcieli złożyć broni. Doskonała sytuacja do wyrównania nadarzyła im się w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry. Sędziowie odesłali na ławkę kar Kima Johnsona (za zahaczanie), zaś Colorado przejęło inicjatywę w rozgrywaniu krążka. Po akcji Petera Forsberga i Johna Michaela Lilesa do remisu doprowadził Milan Hejduk.

Losy spotkania rozstrzygnęły się przy pierwszym strzale w dogrywce. Po upływie niespełna trzech minut dodatkowego czasu gry krążek do bramki bronionej przez Jose Theodore’a skierował Keith Carney.

Wojtek Wolski spędził na lodzie ponad 12 minut i w tym czasie oddał jeden strzał na bramkę Niklasa Backstroma. Jednak nie udało mu się powiększyć swojego dorobku punktowego w tegorocznym play off.