NHL: Senators lepsi do "Wyspiarzy"

Po dobrym spotkaniu Ottawa Senators odnieśli pewne zwycięstwo we własnej hali nad New York Islanders. Niespodziewane zwycięstwo Florida Panthers w Atlancie. "Drozdom" nie pomogły dwie bramki Ilji Kowlaczuka.

Z dobrej strony przed własną publicznością pokazali się w czwartkowy wieczór liderzy Konferencji Wschodniej Ottawa Senators. W dobrym stylu i pewnie pokonali „Wyspiarzy” z Nowego Jorku. Gościom nie pomogły dwie bramki zdobyte przez Billa Guerin’a. Dla gospodarzy z kolei 22 bramkę w sezonie zdobył szwedzki napastnik Daniel Alfredsson, zaś Jason Spezza zaliczył 35 asystę. Dzięki temu ponad 20 tysięcy fanów hokeja w Scotia Bank Place mogło oklaskiwać 25 zwycięstwo „Senatorów” w sezonie.

Pierwsza tercja upłynęła pod znakiem przewagi miejscowej drużyny. Senators oddali 12 strzałów na bramkę Wade’a Dubielewicza, zaś goście siedem razy sprawdzali bramkarskie umiejętności Martina Gerbera. Obaj goalkeeperzy jednak zachowali czujność i ani razu nie dali się zaskoczyć rywalom. Ta część gry przebiegała także pod znakiem czystej gry. Jedyne wykluczenie miało miejsce w ostatniej sekundzie gry, kiedy to sędziowie odesłali na ławkę kar (2 minuty) Seana Bergenheima (Islanders) za przytrzymywanie rywala.

Początek drugiej tercji to nokautujące uderzenie w wykonaniu gospodarzy. Po 120 sekundach było już 2:0 dla Ottawy. Najpierw po akcji Dany Heatley’a i Wade’a Reddena gola w przewadze (kara dla Trenta Huntera za podcinanie) zdobył Jason Spezza. Po chwili kontrę miejscowych wykończył Daniel Alfredsson. Asysty zaliczyli: Jason Spezza i Dany Heatley. Mimo, że goście oddali raptem jeden strzał mniej w tej tercji od „Senatorów” (bilans 13 – 12), to jednak nie byli w stanie przeprowadzić skutecznego ataku.

Wyśmienitą okazję mieli pod koniec drugiej tercji, kiedy to na dwie minuty kary odesłany został do boksu Cody Bass (źle przeprowadzona zmiana). Jednak i wtedy nie udało im się strzelić gola. Jakby tego było mało Ottawa wyprowadziła kontrę, Chris Kelly zagrał do Antoine’a Vermette i ten podwyższył na 3:0. Do końca tej części meczu pozostawało raptem 7 sekund.

Trzecią odsłonę trafieniem rozpoczęli Islanders. Richard Park do Billa Guerina i Martin Gerber był bezradny. Senators jednak odpowiedzieli błyskawicznie i to podwójnym uderzeniem. W 51. minucie do siatki przyjezdnych trafił Nick Foligno, zaś kilkanaście sekund później piątą bramkę dla miejscowych zdobył Mike Fisher kończąc akcję Randiego Robitaille’a i Chrisa Phillipsa. Nowojorczyków stać już było tylko na jeszcze jedną bramkę. Wynik meczu ustalił w 56. minucie Bill Guerin po zagraniu Blade Comeau.

Po tym spotkaniu Ottawa Senators umocniła się na prowadzeniu w Northeast Division z 54 punktami, zaś New York Islanders są na ostatnim miejscu w Grupie Atlantyckiej z 38 „oczkami”

Pantery pokazały pazur

Zaskakującym rezultatem zakończyła się konfrontacja Atlanty z Florida Panthers. Faworyzowani gospodarze ulegli Panterom 3:5. Prym wśród zwycięzców wiódł Nathan Horton, który dwukrotnie pokonywał bramkarza „Drozdów”. Dla miejscowych kibiców, którzy w liczbie 16 tysięcy zasiedli na trybunach Philips Arena pocieszeniem było to, że ich największy gwiazdor Ilja Kowalczuk zdobył dwie bramki i asystę. Dzięki temu występowi umocnił się na czele listy strzelców, mając już na koncie 31 trafień.

Już początek meczu pokazał, że goście przyjechali do Atlanty z poważnymi zamiarami. W 9. minucie wyszli oni na prowadzenie za sprawą Nathana Hortona, który skutecznie zwieńczył akcję Olli Jokinena i Jozefa Stumpela. Po upływie kilkudziesięciu sekund było 2:0. Tym razem Kari Lehtonen pokonał Radek Dvorak. Czech zdobył bramkę po zagraniu Richarda Zednika. Co ciekawe więcej strzałów oddali w tej tercji gospodarze (bilans 16 – 12), jednak ani razu nie udało im się pokonać dobrze spisującego się tego wieczoru w bramce Floridy Tomasa Vokouna.

Druga tercja, to także aktywniejsza postawa Thrashers (uderzenia 11 – 6). Jednak i tym razem zabrakło skuteczności. Gospodarze grali nawet w przewadze (kara dla Steve’a Montador’a za przytrzymywanie), ale i wtedy goalkeeper przyjezdnych bronił bez zarzutu. O wszystkim zatem rozstrzygnąć miała ostatnia odsłona.

A w niej już w 58 sekundzie Ilja Kowalczuk po podaniu Todda White’a zdobył kontaktową bramkę dla Atlanty. Jednak po kilku minutach Kamil Kres wyłożył „gumę” do Rusłana Saleja i było 3:1 dla gości. W 48. minucie część strat odrobił Mark Recchi strzelając bramkę w przewadze. Asysty zaliczyli Ilja Kowalczuk i Tobias Estrom. Panthers nie pozostali dłużni. Akcję Stephene’a Weissa i Jansena Cullimore’a celnym strzałem zakończył Nathan Horton. Było to jego dziesiąte trafienie w sezonie. Na pięć minut przed końcem Ilja Kowalczuk raz jeszcze pokonał Tomasa Vokouna.

W samej końcówce goniący rezultat Thrashers wycofali bramkarza. Jednak krążek przechwycił Jozef Stumpel i posłał go na kij Jay’a Bouwmeestera i ten ustalił końcowy rezultat posyłając „gumę” do pustej bramki. Na zegarze pozostawało 56 sekund do końcowej syreny.

W tabeli Southeast Division Florida Panthers jest druga z 39 pkt. Atlanta Thrashers zajmuje trzecią pozycję mając w dorobku 37 “oczek”.