NHL: Wspaniałe spotkanie "Bluesmanów"

St. Louis Blues
St. Louis Blues St. Louis Blues
Wyśmienity mecz obejrzeli minionej nocy kibice Bostonu. Jednak ich ulubieńcy przegrali po rzutach karnych z ekipą St. Louis 4:5. Kapitalna była zwłaszcza końcówka trzeciej tercji. I to wykonaniu obu ekip.

Do sporej sensacji doszło minionej nocy w amerykańsko – kanadyjskiej lidze hokeja na lodzie NHL. Najlepsza drużyna sezonu zasadniczego (Boston Bruins) przegrała na własnej tafli po rzutach karnych z jednym z outsiderów ligi jakim są St. Louis Blues 4:5. Do historii przejdą także okoliczności w jakich do tego doszło. Zwłaszcza ostatnie pięć minut regulaminowego czasu gry.

Ponad 17 i pół tysiąca widzów przybyło w poniedziałkowy wieczór do bostońskiej hali TD Banknorth Garden. Oczekiwali na kolejny łatwy sukces swoich ulubieńców. Miało to być o tyle bezproblemowe zwycięstwo, gdyż tym razem rywalem „Niedźwiadków” była jedna z najsłabszych drużyn ligi - St. Louis Blues. Bruins w ostatnich 10 meczach wygrywali 6 razy i byli murowanym faworytem tej konfrontacji. Na ich korzyść przemawiało także to, iż "Bluesmani" na wyjeździe wygrali raptem 7 z 22 spotkań.

Już w piątej minucie gospodarzy na prowadzenie wyprowadził Chuck Kobasew. 39. asystę w sezonie, przy bramce skrzydłowego Bruins zaliczył Marc Savard. Czekających na kolejne bramki dla miejscowych w zdumienie wprawił Brad Winchester. W 8. minucie wykorzystał zagranie Jaffa Woywitki i doprowadził do remisu.

Kiedy w drugiej tercji prowadzenie dla St. Louis zdobył Jay McClement, w szeregach Bostonu zapanowało zdenerwowanie i niepewność. Oto skazani na pożarcie przed meczem outsiderzy nie tylko prowadzili w meczu, ale i stawiali całkiem zacięty opór faworyzowanym gospodarzom (bilans strzałów w całym meczu 31-26 dla Blues).

To co stało się w ostatniej odsłonie tego spotkania z całą pewnością zapisze się w annałach NHL. Kibice Bruins z niedowierzaniem patrzyli jak ich pupile są spychani przez gości do głębokiej defensywy. Przyjezdni oddali w tej części meczu aż 20 strzałów przy 6 próbach Bostonu. Wydawało się już, że nic nie jest w stanie zmienić wyniku meczu. A jednak nadeszła 55. minuta. W ciągu 90 sekund miejscowi zdobyli trzy kolejne bramki i nagle wyszli na prowadzenie 4:2! Trafieniami podzielili się: Michael Ryder, P.J. Axelsson i Zdeno Chara.

To nie był jednak koniec emocji w tym meczu. Chwilę później kontaktową bramkę strzelił David Perron wykorzystując liczebną przewagę swojej ekipy. Trener St. Louis Andy Murray w tym momencie postawił
wszystko na jedną kartę. Wycofał z bramki Chrisa Masona (mecz w bramce Blues rozpoczął Manny Legace, ale po puszczeniu 3 bramek ustąpił miejsca koledze). Gracze gości rzucili się do rozpaczliwych ataków. Zamknęli gospodarzy w ich tercji obronnej i zasypali bramkę Tima Thomasa gradem strzałów. Jednym z takich uderzeń popisał się weteran Bluesmanów Keith Tkachuk. Krążek odbił się od barku bramkarza Bruins i wzbił się w górę. Momentalnie dopadł do niego David Backes i strzałem z powietrza posłał go do siatki. W tym momencie zegar wskazywał koniec spotkania. Sędziowie zdecydowali się na analizę wideo, aby sprawdzić, czy bramka padła przed upływem czasu. Okazało się, że gdy krążek przekraczał linię bramkową do końca spotkania pozostawało jeszcze ćwierć sekundy!

W dogrywce gole nie padły zaś w rzutach karnych uskrzydleni świetną końcówką goście zaprezentowali się skuteczniej i po trafieniach T.J. Oshie i Brada Boyes’a rozstrzygnęli spotkanie na swoją korzyść w stosunku 5:4.

Mimo tej przykrej wpadki Boston lideruje zdecydowanie w Konferencji Wschodniej i Northeast Division z dorobkiem 71 punktów. St. Louis Blues zamykają tabelę Dywizji Centralnej z 40 „oczkami”.