MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie L4 na wypalenie zawodowe. Dlaczego lekarze nie mogą wystawiać zwolnień lekarskich z tego powodu? Czym objawia się wypalenie?

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wypalanie zawodowe objawia się m.in. ogólnym wyczerpaniem, dystansem do wykonywanej pracy i spadkiem profesjonalizmu.
Wypalanie zawodowe objawia się m.in. ogólnym wyczerpaniem, dystansem do wykonywanej pracy i spadkiem profesjonalizmu. sorrapongs/123rf
Wypalenie zawodowe to coraz częstszy problem dotykający Polaków. Choć niektórym wydawało się, że w związku ze zmianami w klasyfikacji chorób, od tego roku będę mogli skorzystać z tego powodu ze zwolnień lekarskich, okazuje się, że nie jest to oczywiste. Dowiedz się, dlaczego lekarz nie może wystawić L4 mimo odczuwanego przez pacjenta chronicznego stresu związanego z pracą.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje wypalenie zawodowe, jako syndrom wynikający z przewlekłego stresu w miejscu pracy, który nie został skutecznie opanowany. Charakteryzuje je:

  • uczucie wyczerpania,
  • zwiększony dystans psychiczny, negatywne lub cyniczne nastawienie do wykonywanej pracy,
  • poczucie nieskuteczności i braku spełnienia.

WHO podkreśla, że termin wypalenia odnosi się do zjawisk w kontekście zawodowym i nie powinien być stosowany do opisywania doświadczeń w innych dziedzinach życia.

Od 1 stycznia 2022 roku weszła w życie najnowsza, zaktualizowana przez WHO Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11), gdzie wypalenie zawodowe znalazło się z kodem QD85, obok takich czynników jak problemy dotyczące zatrudnienia czy związane z bezrobociem. Nie oznacza to jednak, że lekarze mogą wystawiać zwolnienia chorobowe z tego powodu.

Dlaczego nie można wystawić L4 z powodu wypalenia zawodowego?

Zwolnienie lekarskie spowodowane wypaleniem zawodowym nie może być wystawiane od 1 stycznia z dwóch powodów. Po pierwsze najnowsza wersja Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych jest w Polsce obecnie dopiero tłumaczona, a zakończenie prac zapowiadane jest dopiero na 30 czerwca 2023 r. Do tego czasu nadal obowiązuje poprzednia wersja klasyfikacji (ICD-10), które nie upoważnia lekarzy do wystawiania zwolnień z powodu objawów wypalenia zawodowego.

Zgodnie z art. 55 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lekarze wystawiają zwolnienia lekarskie w oparciu o numer statystyczny choroby ustalony według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych.

Jednak zdaniem ekspertów, mimo że wypalanie zawodowe znajdujące się w klasyfikacji, nadal może być traktowane, jedynie jako syndrom powiązany ze stanem zatrudnienia. Potwierdzony jest jego wpływ na zdrowie i może wymagać ewentualnej konsultacji lekarskiej, ale nie powinno być traktowane w świetle obowiązujących przepisów, jako osobna jednostka chorobowa, będąca bezpośrednią podstawą do wystawienia zwolnienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie będzie L4 na wypalenie zawodowe. Dlaczego lekarze nie mogą wystawiać zwolnień lekarskich z tego powodu? Czym objawia się wypalenie? - Strona Zdrowia

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto