Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie pieniędzy na Impresje Artystyczne ?

Magdalena Wróbel
Magdalena Wróbel
Impresje Artystyczne 2015
Impresje Artystyczne 2015
Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej Impresje Artystyczne trwa w Ciechocinku. Młodzież szlifuje głosy. Całość przedsięwzięcia jest kosztowna, ale niewiele instytucji to rozumie, pojawiają się ogromne problemy z jego sfinansowaniem.

"Impresje Artystyczne”, czyli Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej odbywa się od 1996 roku, pierwotnie organizowała go śp. Grażyna Świtała, a od 2002 roku robi to z powodzeniem fundacja Pro Omnibus.
W całym tym przedsięwzięciu warto zwrócić uwagę, że przez dwadzieścia dni organizatorzy pokrywają koszty wyżywienia oraz noclegów, ale też warsztatów dla uczestników jak i opiekunów. Do tego dochodzą koszty sceny, scenografii, nagłośnienia, oświetlenia, honoraria dla muzyków i instruktorów.
Dlatego też Fundacja stara się pozyskać środki z różnych źródeł.
Z ogromnym zdziwienie przyjęła informację o braku możliwości finansowania zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja – Edukacja Kulturalna, którym to jest Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej Impresje Artystyczne.

- Poziom w tym roku jest niezwykle wysoki i jury z pewnością będzie miało trudny orzech do zgryzienia. Młodzież wybiera coraz częściej ambitny repertuar pokonując swoje słabości i bariery. Na warsztatach panuje wspaniała, rodzinna atmosfera, co ułatwia integrację i jednocześnie jest formą terapii dla uczestników. Cieszę się, że mogę być częścią tego wydarzenia i doznawać niesamowitych wzruszeń i muzycznych uniesień.- Mówi Aleksandra Stano jedna z instruktorek.

Rodzice oraz opiekunowie uczestników XIX Festiwalu Impresji Artystycznych nie zgadzają się z tą decyzją, dlatego też wrócili się do pani Minister Małgorzaty Omilanowskiej z prośbą o ponowne rozpatrzenie wniosku.
Argumentują oni w nim, iż Festiwal ten daje im niepowtarzalną szansę rozwoju osobistego i uczestnictwa w kulturze. Ponadto sprzyjają podnoszeniu kompetencji społecznych, tworzeniu warunków do rozwijania aktywności twórczej i przygotowuje młodzież do udziału w różnych formach życia społecznego.

Festiwal składa się z dwóch części. Najpierw odbywają się warsztaty wokalne z wykwalifikowaną młodą kadrą instruktorów. Druga część warsztatów to próby z prawdziwym, "żywym" zespołem muzycznym. Młodzi artyści po 2 tygodniach pracy będą mogli zaprezentować się publiczności zebranej w ciechocińskim Parku Zdrojowym, 22 lipca podczas koncertu inauguracyjnego, 2 koncertów konkursowych (w kategorii do 16 lat i do 23 lat), 25 lipca w koncercie galowym oraz koncercie pokonkursowym w Toruniu. Wszystkie wykonania na scenie będą prezentowane z zespołem muzycznym. Śpiewane i grane "na żywo".

Współautor artykułu:

  • Marta Wróbel
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto