National Gallery, Londyn © Fragment obrazu "Ambasadorowie", Hans Holbein młodszy, 1533
[4/12]

National Gallery, Londyn

Wielka Brytania może poszczycić się znakomitą kolekcją malarstwa europejskiego, która eksponowana jest w Galerii Narodowej w Londynie. Tam też znajdziemy jeden z dziwniejszych obrazów, jakie powstały nie tylko w XVI wieku, ale i w ogóle.

Zdeformowana czaszka znajdująca się na dole portretu Ambasadorów to nie efekt postprodukcji - jest ona zamierzonym zabiegiem niemieckiego malarza. Anamorfoza - czyli celowe użycie deformacji - była nie tylko popisem kunsztu malarskiego, ale służyła także ukryciu pewnych obiektów w przestrzeni płótna. Kształt czaszki, choć czytelny, staje się możliwy do realistycznego oglądu dopiero pod pewnym kątem widzenia. Zastosowanie ukrytej symboliki, w połączeniu z zasłoniętym krucyfiksem (za kotarą w lewym górnym rogu) ma przywoływać Mękę Pańską.

Choć zobaczenie czaszki w normalnym widoku możliwe jest tylko na żywo (dzięki spojrzeniu na obraz pod odpowiednim kątem) w wirtualnym zwiedzaniu wystarczy do monitora przyłożyć... łyżkę.

Sprawdź, czy eksperyment z łyżką zadziała podczas wirtualnej wycieczki. Uwaga! Doświadczenie możliwe tylko przed ekranem komputera.

Kliknij, by zwiedzić National Gallery

Holbein spoon trick.jpg
CC BY-SA 2.5, Link
Współczesny świat oferuje możliwości, jakie nie śniły się największym filozofom. Marzyliście, by zobaczyć słoneczniki Van Gogha lub Narodziny Wenus? Na razie może to być ciężkie do zrealizowania na żywo, na szczęście jednak największe muzea świata udostępniają nie tylko swoje zbiory, ale nawet całe wycieczki online. Choć podczas wirtualnego zwiedzania ciężko podziwiać fakturę farby, można doświadczyć kilku rzeczy niemożliwych podczas pobytu w galerii sztuki. Jakich? Można na przykład przyłożyć do obrazu łyżkę, by odkryć ukryty w nim kształt. Co jeszcze? Sprawdźcie sami, w tym momencie, zupełnie za darmo.

Najnowsze wiadomości

reklama