Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WAŻNE! Nie daj się nabrać na drobną dopłatę podatku. Stracisz nie tylko dane osobowe, ale i wszystkie pieniądze z konta: 2.08.2021

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Cyberprzestępcy są dobrymi psychologami i wykorzystują nasze powszechne słabości: strach oraz niechęć do spraw urzędowych. Typowy Polak woli zapłacić drobną kwotę i mieć święty spokój niż sprawdzać zasadność roszczenia. Jeśli na dodatek w przypadku braku zapłaty wisi nad nim groźba windykacji - a już powszechnie wiadomo, że skarbówka "za byle co" blokuje konto bankowe, gotów jest drobną kwotę zapłacić z podwójną motywacją.
Cyberprzestępcy są dobrymi psychologami i wykorzystują nasze powszechne słabości: strach oraz niechęć do spraw urzędowych. Typowy Polak woli zapłacić drobną kwotę i mieć święty spokój niż sprawdzać zasadność roszczenia. Jeśli na dodatek w przypadku braku zapłaty wisi nad nim groźba windykacji - a już powszechnie wiadomo, że skarbówka "za byle co" blokuje konto bankowe, gotów jest drobną kwotę zapłacić z podwójną motywacją. Marta Danielewicz / Polska Press
Kolejny zmasowany atak cyberprzestępczego spamu! Pod pretekstem konieczności dopłaty drobnej kwoty podatku i groźbą windykacji, oszuści przejmują konta naiwnych odbiorców e-maili i ogałacają do czysta z gotówki ich konta bankowe. Ministerstwo Finansów ostrze i radzi jak postępować w sytuacji odebrania e-maile od cyberprzestępców.

Cyberprzestępcy są dobrymi psychologami i wykorzystują nasze powszechne słabości: strach oraz niechęć do spraw urzędowych. Typowy Polak woli zapłacić drobną kwotę i mieć święty spokój niż sprawdzać zasadność roszczenia. Jeśli na dodatek w przypadku braku zapłaty wisi nad nim groźba windykacji - a już powszechnie wiadomo, że skarbówka "za byle co" blokuje konto bankowe, gotów jest drobną kwotę zapłacić z podwójną motywacją.

SMS od fiskusa?

Na takim właśnie mechanizmie bazują kolejni internetowi przestępcy.
"Uwaga na SMS-y z fałszywą informacją, że odbiorca musi opłacić zaległy podatek w niewielkiej kwocie. Aby nakłonić odbiorców do zapłaty, oszuści rozsyłają wiadomości z numeru, który identyfikuje się jako „PODATNIK”.
W SMS znajduje się link do strony www – skorzystanie z niego grozi przejęciem konta bankowego przez przestępców.
Aby dodatkowo skłonić odbiorcę SMS-a do reakcji, oszuści grożą, że jeśli nie odbiorca nie zapłaci „podatku”, przekażą sprawę do służb windykacyjnych. W treści wiadomości SMS umieścili link do strony internetowej, na której można opłacić rzekomą zaległość" - ostrzega Ministerstwo Finansów. I wyjaśnia:
"W rzeczywistości jest to fałszywa strona, która podszywa się pod usługę PayU.
Ostrzegamy! Jeśli wprowadzą Państwo tam dane – przestępcy mogą przejąć Państwa konto bankowe."

Nie otwieraj linka!

Gdy otrzymujemy takiego SMS-a czy e-maila, nic nam nie grozi do chwili gdy nie zareagujemy w jakikolwiek sposób. Przede wszystkim nie klikniemy w aktywny link. Niestety, gdy to zrobimy prawie na pewno stracimy dane osobowe: na naszym smartfonie, tablecie, laptopie lub komputerze bez naszej wiedzy i świadomości tego uaktywni się bowiem program szpiegowski, który będzie przekazywał przestępcom wszystkie dane - bieżące a nawet historyczne, zapisane w pamięci urządzenia, łącznie z hasłami do konta bankowego.
Nim się obejrzymy, nie będzie tam pieniędzy.

Oszuści mogą też na podstawie pozyskanych danych, podszywając się pod nas, zaciągnąć przez Internet pożyczkę, zapłacić za drogie towary i usługi, narobić szkód na wszelkie możliwe sposoby.

Nie podawaj przez telefon

Przy okazji przypominamy, że po komputerach (e-maile) i smartfonach (SMS-y) cyberprzestępcy uaktywnili się teraz także telefonicznie. Podszywając się pod bank lub urząd, w celu rzekomej weryfikacji naszej tożsamości, żądają podania naszych danych osobowych. Mimo, że niekompletnych, to w zakrojonej na szerszą skalę akcji podane przez telefon dane mogą uzupełnić te, które już oszuści posiadają. A po skompletowaniu całej układanki, podszyją się pod nas i narobią podobnych szkód finansowych, jak opisane wcześniej.
Nie podawajmy danych, informujmy o takich telefonach instytucję, pod którą się podszywają.

"Jeśli otrzymają Państwo taką podejrzaną wiadomość – prosimy zgłosić to do najbliższej jednostki Policji i poinformować nas o tym e-mailowo na adres [email protected]" - prosi Ministerstwo Finansów. Ta wskazówka jest uniwersalna dla wszystkich urzędów, policja - także w przypadku banków i innych firm komercyjnych.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: WAŻNE! Nie daj się nabrać na drobną dopłatę podatku. Stracisz nie tylko dane osobowe, ale i wszystkie pieniądze z konta: 2.08.2021 - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto