Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie daj się oszukać dostawcy Internetu!

Redakcja
http://news.bbc.co.uk
http://news.bbc.co.uk screen
Prędkość łączy w Wielkiej Brytanii jest dużo niższa niż ta podawana przez dostawców Internetu – informuje BBC News na podstawie badania magazynu „Computeractive”.

W pomiarze prędkości łącza wzięło udział 3 tys. użytkowników. Okazało się, że aż 62% nie osiąga nawet połowy najwyższej prędkości zapewnionej przez dostawcę Internetu. Dokładne wyniki badania można zobaczyć na stronie BBC News.

Internet w Wielkiej Brytanii

Statystyki podają, iż połowa obecnych użytkowników Internetu w Wielkiej Brytanii korzysta z łączy ADSL, które powinny osiągać prędkość między 1-4 mb/s (megabitami na sekundę). Reszta używa łączy oferujących nawet do 8 mb/s, jednak bardzo niewiele w rzeczywistości osiąga tę prędkość.

- Ten problem rośnie wraz ze wzrostem różnicy, między tym, co jest reklamowane, a tym, co się otrzymuje – mówi Paul Allen, redaktor „Computeractive”. - W reklamach zazwyczaj wielkimi literami podaje się superszybką prędkość łącza, przy czym małym druczkiem dodaje się „do” - przestrzega Allen.

Najbardziej pokrzywdzeni poczuli się użytkownicy łączy ADSL, ponieważ aż 28% z nich w badaniu osiągnęło mniej niż jedną czwartą maksymalnej reklamowanej prędkości.

A jak to wygląda w Polsce?

Na stronach czołowych polskich dostawców Internetu także pojawia się słówko "do". Najszybszy pakiet internetowy w Aster - Twój Świat oferuje prędkość transferu do 6 mb/s. W Sferii najwyższa opcja Internetu (tranSFER xxL) to korzystanie z sieci z prędkością do 2,4 mb/s. W najszybszym UPC - opcja Ultra prędkość pobierania danych jest nawet do 20 mb/s. Netia zaś proponuje szybkość do 6 mb/s w pakiecie Szybki Internet 6M. Okazuje się, więc, że także w Polsce dostawcy Internetu oferują go w przedziale. Nigdy nie wiadomo, na jakim poziomie uplasuje się prędkość łącza. W przypadku np. Sferii, działającej na łączu radiowym, wszystko zależy od odległości, w jakiej modem jest położony od źródła sygnału.

Jak sprawdzić swoją prędkość?

Niezależnym źródłem, które rozwieje nasze wątpliwości na temat szybkości, z jaką łącze pobiera dane, jest polska strona Speedtest. W ten sposób sprawdzimy, czy przypadkiem nie otrzymujemy usługi o niższym standardzie, niż to zostało ustalone w umowie. Na stronie tej można także zobaczyć ranking polskich dostawców Internetu i wybrać opcję, która zapewni nam najwyższą jakość surfowania po sieci.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto