Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie dla poetów jest chirurgia serc;"Bogowie" reż. Ł. Pałkowskiego

Andrzej Szelbracikowski
Andrzej Szelbracikowski
Po przerwie letniej, w ramach FilmlandPolen PP Słomka zaprezentowali we wrześniu film niemalże wojenny o walce o życie i kardiochirurgii serc ludzkich. Przy pełnej widowni w kinie studyjnym Metropolis, z udziałem gościa specjalnego z Polski

aktora Szymona Piotra Warszawskiego - rozpoczęła się projekcja filmu.
Tak jak słoneczne tego roku lato w Europie i w Hamburgu, tak upływa szybko życie ludzkie - kiedy serce bić przestaje!

Filmowy Religa na ekranie kina w Hamburgu, o oczach żbika, lamparda, o posturze wielkiej, przygiętej - bardziej przypomina Dr.Hayde rozpruwającego zwłoki ludzkie, ażeby wykraść wciąż to nowe serca dla swojej walki o nowe życie, aniżeli starszego Pana ze srebrną brodą, z tytułu filmu.

Nie, dr.Religa jest opętany manią ratowania serc ludzkich. Przywlukł tę namiętność do kraju nad Wisłą zza Wielkiej Wody, gdzie robił dwa lata praktykę chirurgii lekarskiej. Polska lat 85, szpitale, nie były jeszcze ani wyposażone, ani personalnie przygotowane do tego rodzaju zabiegów; zwłaszcza na taką skalę, na jaką wyobrażał to sobie polski doktor serc.

Toteż nie raz, i nie dwa umierały mu pod skalpelem żywoty ludzkie, jnp. mała Ewka, którą przecież bardzo kochał.

Film zdecydowanie nie jest dla poetów, nie dla marzycieli. To raczej indyjska Tantra Pur: - gdzie serca w swojej żywej postaci jako pompa, mięsień przetłaczający krew; albo zaasymiluje się w nowym ciele chorego pacjenta, albo zabierze i jemu, i operującym go lekarzom, a także rodzinie pacjenta - wszelką nadzieję!

Film "Bogowie" w reż. Łukasza Pałkowskiego, z udziałem Tomasza Kota - jako dr. Religi - to archeologia obrazu o życiu i mitach sprzed 4 tys. lat znad Nilu. Kiedy kapłani egipscy robili pierwsze operacje mózgu ludzkiego; i wkładali pacjentom metalową matrycę, ażeby uzupełnić - po otwarciu głowy - lukę po operacji (...).

Po projekcji filmu gość specjalny z Polski, aktor Szymon Piotr Warszawski uzupełni informacje o powstawaniu filmu: że film był kręcony przede wszystkim w starym szpitalu przed remontem w Warszawie; że tam przecież nie ma kopalni głębinowych ( akcja filmu toczy się na Sląsku, w Zabrzu), iż kadr filmowy prezentował jedynie kopalnie odkrywkowe,; itd., itp. (...).

Nie dopuszczanie Autora powyższego artykułu do kommentowania ( "Twój komentarz trafił do moderacji ) - również tej strony (!) jest nowym rodzajem CENZURY , który z demokracją dziennikarską ma niewiele wspólnego!! A.Szelbracikowski

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto