Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje dziennikarka i pisarka Teresa Torańska. Miała 69 lat

Rafał Grząślewicz
Rafał Grząślewicz
Teresa Torańska
Teresa Torańska Mariusz Kubik, CC 3.0
2 stycznia w Warszawie, zaledwie dzień po swoich 69. urodzinach, zmarła Teresa Torańska. Wybitna dziennikarka, pisarka, autorka filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych przegrała walkę z chorobą. Przez ostatnie miesiące związana była z tygodnikiem "Newsweek Polska".

Teresa Torańska urodziła się 1 stycznia 1944 roku w Wołkowysku na Białorusi. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 70. współpracowała z tygodnikiem "Kultura", a później także z paryską "Kulturą". W 1985 światło dzienne ujrzała książka jej autorstwa zatytułowana "Oni", na którą składały się rozmowy dziennikarki z byłymi decydentami komunistycznymi oraz dygnitarzami, dotyczące ich roli w budowaniu polskiego socjalizmu. Książkę przetłumaczono na kilkanaście języków, a później stała się także obowiązkową pozycją dla studentów na wydziałach nauk politycznych i społecznych.

W 1994 na rynku ukazała się książka "My" będąca kontynuacją zbioru wywiadów wydanego w 1985 roku. W "My" przeczytać można rozmowy m.in. z Leszkiem Balcerowiczem, Janem Krzysztofem Bieleckim, Jarosławem Kaczyńskim czy Piotrem Szczepanikiem. Dwanaście lat później wydano kolejny zbiór rozmów Teresy Torańskiej z komunistycznymi decydentami. W książce "Byli" znalazły się wywiady m.in. z Kazimierzem Kąkolem, Jerzym Urbanem i gen. Wojciechem Jaruzelskim.

W 2000 roku za publikację "Oni" Torańska otrzymała Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego. Przypadła jej także Nagroda Solidarności Pracowników Wydawnictw za najlepszą książkę polskiego autorstwa wydaną w nieoficjalnym obiegu. Prezydent Aleksander Kwaśniewski w 2001 r. odznaczył Teresę Torańską Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i publicystycznej". Została także pierwszą laureatką Nagrody im. Barbary Łopieńskiej za wywiad przeprowadzony z gen. Wojciechem Jaruzelskim.

Teresa Torańska była także autorką talk-show "Teraz Wy" w telewizyjnej Dwójce oraz cyklu wywiadów telewizyjnych z działaczami komunistycznymi. Rok po katastrofie smoleńskiej przeprowadziła wywiad z parą prezydencką: Anną i Bronisławem Komorowskimi. Współtworzyła także filmy dokumentalne: "Dworzec Gdański" i "Noc z generałem" w reżyserii Marii Zmarz - Koczanowicz, "Było i już" w reżyserii Feliksa Falka oraz film dla stacji BBC - "Changing the guard" opowiadający o początkach demokracji w Polsce.
W 2011 r. zdiagnozowano u niej raka płuc, który nie nadawał się do operacji. Zdecydowano o intensywnej chemioterapii, która przyniosła efekty. Niestety, w grudniu 2012 jej stan gwałtowanie się pogorszył. Teresa Torańska zmarła 2 stycznia 2013 r. w Warszawie, zaledwie dzień po swoich 69. urodzinach. Przez ostatnie 11 miesięcy pracowała w tygodniku "Newsweek Polska".

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie żyje dziennikarka i pisarka Teresa Torańska. Miała 69 lat - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto