Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Elie Wiesel - twórca terminu "Holokaust"

Karolina Pławny
Karolina Pławny
Wczoraj w wieku 87 lat zmarł Elie Wiesel. Był amerykańskim dziennikarzem i pisarzem, pomysłodawcą terminu "Holokaust". Całe życie poświęcił walce o głębsze zrozumienie zbrodni, piętnowaniu antysemityzmu, nietolerancji i ksenofobii.

Elie Wiesel urodził się 30 września 1928 roku w rumuńskiej ortodoksyjnej rodzinie chasydów. Miał trzy siostry. W czasie II wojny światowej był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz - Birkenau(gdzie zginęły jego matka i siostra) oraz w Buchenwaldzie(gdzie stracił ojca). Po zakończeniu wojny wyjechał do Francji, w której studiował na słynnej Sorbonie. W tym samym czasie współpracował z organizacją terrorystyczną Irgun, znaną z tego, że dokonała zamachu na hotel Króla Dawida w Jerozolimie, w którym zginęło 91 osób. Po studiach rozpoczął pracę dziennikarską w francuskich i izraelskich czasopism. W 1956 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, a 7 lat później przyjął obywatelstwo amerykańskie.
Działał jako przewodniczący amerykańskiej Presidential Commission on the Holocaust, później przemianowanej na U.S. Holocaust Memorial Council – a swą działalność społeczno-polityczną i twórczość poświęcił martyrologii Żydów, ofiar zarówno nazizmu, jak i stalinizmu. Był inicjatorem budowy United States Holocaust Memorial Museum. Jest profesorem nauk humanistycznych w Boston University.
Był autorem ponad 40 dzieł, m.in. powieści, "A świat pozostał milczący"(autobiograficzna powieść opisująca życie w obozie koncentracyjnym), „Noc”, La ville de la chance, Le mendiant de Jerusalem, Le testament d’un poete juif assassine, L’oublie, opowiadania, dramaty, opowieści chasydzkie i talmudyczne, eseje.
15 marca 2003 w Białym Domu powiedział znamienne słowa: „Mamy moralny obowiązek interweniować, gdzie zło ma kontrolę. Dzisiaj to miejsce jest w Iraku”.
Za swoją działalność otrzymał w 1986 roku Pokojową Nagrodę Nobla. W tym samym roku w Stanach Zjednoczonych otrzymał Medal Wolności. Jako aktywny syjonista w 1997 roku został odznaczony Guardian of Zion Award. 30 czerwca 2015 roku został zaś uhonorowany godnością doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie nie tylko za dorobek w dziedzinie filozofii, judaistyki i literatury, ale też za jego zaangażowanie na rzecz pokoju oraz obrony prawdy i godności człowieka. Podczas wykładu wygłoszonego z tej okazji zauważył, że zło w wielu miejscach na świecie ma się dobrze, a ludzie decydujący o losach świata toczą puste debaty, zamiast działać. „Nie możemy dać złu drugiej szansy!” – zaapelował do zgromadzonych. Jego wystąpienie nagrodzono oklaskami na stojąco.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto