Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje jeden z najbardziej utalentowanych polskich designerów

Jerzy Cyngot
Jerzy Cyngot
Fot. Kasia Wrońska
Specjalizował się w projektowaniu samochodów. Tworzył m.in. dla Ferrari, Fiata, Alfy Romeo. Z jego projektów użytkowych najbardziej znajomo może nam się kojarzyć szklanka piwa Żywiec. Janusz Kaniewski odszedł nagle, mając zaledwie 41 lat.

Co może łączyć etykietę pieczarek marynowanych dla Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej "Wspólny Pion" w Odrzywołku koło Grójca i projekt wnętrza następcy Ferrari 458 Italia (oba na przedstawionych zdjęciach)? Stworzył je jeden człowiek - Janusz Kaniewski - tyle że w odstępie niemal ćwierćwiecza. W projektowaniu, mając na uwadze rozwój technologii komputerowych, minęła epoka. Pierwszy projekt powstał w 1989 roku i był to faktycznie pierwszy profesjonalny projekt Kaniewskiego, mającego wówczas 15 lat. - W latach 80. samotna nauka pirackiej kopii Corela była żmudna. Kiedy telewizor zadawał mi jakieś pytanie, wyciągałem wtyczkę z gniazdka i rysowałem od początku - dopiero jak się podszkoliłem w angielskim, zrozumiałem, co to znaczy "do you want to save?" - tak wspomina początki swojej Kaniewski. Choć uzdolnienia wykazywał już wcześniej - mając dwanaście lat został zdyskwalifikowany za model jachtu Cztery Kiery na konkursie w dawnym Pałacu Młodzieży, gdyż jury nie uwierzyło, że taki smarkacz mógł zrobić tak dobry model.

Samouk dość szybko zaczął wypływać na szerokie wody. W 1992 roku zdobył Award of Excellence w konkursie Corel Draw w Kanadzie. Trzy lata później rozpoczął współpracę z jedną z największych agencji reklamowych na świecie - Leo Burnett. Prawdziwym przełomem jednak była praca w latach 1999-2001 we włoskim biurze projektowym Pininfarina specjalizującym się w tworzeniu projektów samochodów (m.in. Ferrari, Jaguar, Volvo, Alfa Romeo), które swoją sławę zdobyło już w latach 30. XX wieku. W międzyczasie Kaniewski ukończył wydział projektowania środków transportu w Istituto Europeo di Design w Turynie (2000 r.). W 2002 roku otworzył w Turynie własne studio - Kaniewski Design, a od 2003, niezależnie od Pininfariny projektował dla Ferrari. Współprojektował samochody Ferrari California, Ferrari 458 Italia, Ferrari 488 GTB, wybrane modele Lancia, Alfa Romeo, Mazda, Suzuki, Jaguar oraz wiele innych, które objęte są tajemnicą.

Janusz Kaniewski to jednak nie tylko projekty samochodów. To jeden z polskich pionierów projektowania interdyscyplinarnego, które uważał za projektowanie przyszłości. Jest autorem gamy butów narciarskich Lange, w tym modelu, w którym Hermann Maier zdobył w 2001 r. Puchar Świata, opakowań papierosów Marlboro oraz współautorem aktualnego logo koncernu Fiat. W Polsce zaprojektował Stację Benzynową Roku 2012: Orlen, Grunwaldzka 76 w Gdańsku, szklankę piwa Żywiec, fotele kolejowe do wielu linii europejskich, pojazdy ekspozycyjne producenta ceramiki Koło, ciężarówkę z sześćdziesięciometrowym apartamentem i garażem na trzy Ferrari dla klienta indywidualnego, kampera dla Adama Małysza, instrument muzyczny DDrome, logotypy m.in. Ceramiki Paradyż, Monopolis, kolekcję sztalug malarskich i markę Adam Pałacki, kolekcje mebli miejskich pod marką Hamak dla firmy KB Dom.

Ostatnie lata życia poświęcał w dużej mierze studiom na temat przyszłości i filozofii transportu oraz przestrzeni miejskiej. Przykładem tego jest koncepcja Gdynia Fast Forward 2040.

Działalność twórczą oraz prowadzenie polskiego oddziału biura Janusz Kaniewski Design z siedzibą w Warszawie, łączył z działalnością dydaktyczną. Wykładał w Istituto Europeo di Design w Turynie oraz Royal College of Art w Londynie. Był doradcą prezydenta Gdyni ds. estetyki miasta, projektowania i urbanistyki. Był zaangażowany w festiwal Gdynia Design Days 2012 jako jego kurator i współorganizator. Ponadto jako pierwszy niearchitekt został członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Był laureatem wielu nagród. W 2011 jego biuro zajęło drugie miejsce w rankingu najbardziej innowacyjnych przedsiębiorców w Polsce (Forbes); znalazł się też w pięćdziesiątce najbardziej kreatywnych ludzi w Polsce (Brief). W 2008 r. otrzymał nagrodę za całokształt działalności (Machina Design).

Janusz Kaniewski był przykładem polskiego self made mana, człowieka pełnego pasji i energii, oddanego pracy projektowej. Znany z wielkiego profesjonalizmu, wiedzy i determinacji, w środowisku projektowym zapamiętany zostanie również jako mentor i przyjaciel.

Janusz Kaniewski
(1974 - 2015)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto