Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczny miesiąc na drogach

Łukasz Mic
Łukasz Mic
Jesień na drogach
Jesień na drogach Łukasz Mic
Październik jest miesiącem o wzmożonej ilości wypadków, kolizji i potrąceń pieszych na naszych drogach. Przyczyniają się do tego wcześniej zapadający zmrok, deszcz, poranne mgły i opadające liście na drogi.

Zmienna aura

Jest to okres przejściowy i najwyższy czas zmienić technikę jazdy. Częste opady deszczu o tej porze roku nie powinny nikogo dziwić. Najtrudniej jest przez pierwsze kilkanaście minut deszczu. Wówczas woda mieszająca się z warstwą kurzu i zanieczyszczeń tworzy cienką warstwę śliskiej mazi niewidocznej gołym okiem. Dodatkowo do utraty przyczepności kół i niekontrolowanego poślizgu przyczyniają się zalegające na drogach liście.

Stan dróg, koleiny i nagromadzona w nich woda mogą przyczynić się do aquaplaningu. Do tego zjawiska dochodzi na skutek, kiedy bieżnik opony nie jest w stanie odprowadzać nadmiaru wody. W efekcie opona traci kontakt z nawierzchnią jezdni, co może doprowadzić do utraty przyczepności i panowania nad samochodem. Akwaplanacja przypomina jazdę po oblodzonej nawierzchni drogi.

Trochę statystyk

Jak wynika ze statystyk policji, w ubiegłym roku na drogach w miesiącu październiku doszło do 4684 wypadków, w których śmierć poniosły 569 osoby, a ranny odniosły 5771 osoby. Warto podkreślić, że każdego dnia miesiąca października na drogach ginęło 18 osób!

Piesi

Kierowcy zbliżający się do przejść dla pieszych powinni zachować szczególną ostrożność i bacznie obserwować całe otoczenie jezdni. Dotyczy to również powiatowych dróg, gdzie są one mniej oświetlone i co za tym idzie przechodnie gorzej widoczni. Ubrani w ciemne ubrania mogą nie zostać dostrzeżeni odpowiednio wcześniej. Wyposażeni w elementy odblaskowe piesi lub w kamizelkę o intensywnej barwie zdecydowanie poprawiają bezpieczeństwo po zmroku.

Sprawdź stan techniczny samochodu

Zadbanie o samochód w odpowiednim czasie pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek. Gdy nadchodzą jesienne chłody wielu kierowców zastanawia się, czy to nie czas na zmianę opon letnich na zimowe. Jeżeli temperatura powietrza utrzymuje się poniżej 7 stopni Celsjusza to znak, że nadszedł odpowiedni moment na zmianę ogumienia. W tej kwestii warto sprawdzić stan opon oraz grubość bieżnika i dbać o odpowiednie ciśnienie w oponach. Kolejnym elementem będzie sprawdzenie stanu naładowania akumulatora i poziomu elektrolitu, aby uniknąć sytuacji, kiedy to w niższych temperaturach okaże się, że rozruch silnika będzie niemożliwy. Niektóre akumulatory bezobsługowe są nimi tylko z nazwy, a więc warto przyjrzeć się bliżej naszej baterii.

Aby zapewnić sobie odpowiednią widoczność, nie czekajmy na ostatnią chwilę z wymianą płynu na zimowy w spryskiwaczach. Przeoczenie tej kwestii może skutkować nie tylko jego zamarznięciem, ale również uszkodzeniem pompki spryskiwacza. W następnej kolejności sprawdźmy stan gumowych piór wycieraczek, bo gdy będą uszkodzone najlepszy płyn nie zapewni nam należytej widoczności.

Istotnym elementem w jesienno-zimowej eksploatacji pojazdu jest stan płynu w chłodnicy, ponieważ to właśnie układ chłodzenia zapewnia optymalną temperaturę pracy silnika. Kontrola obejmuje sprawdzenie jego poziomu oraz kontrolę dwóch istotnych parametrów: temperatura zamarzania oraz temperatura wrzenia. O ile z kontrolą stanu w zbiorniku wyrównawczym nie będziemy mieli problemu, to do sprawdzenia w/w parametrów niezbędny będzie odpowiedni tester, który pozwala na szybki pomiar temperatur. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednim urządzeniem, taką usługę możemy zlecić profesjonalnemu warsztatowi.

Pamiętajmy również o utrzymaniu w czystości reflektorów oraz odpowiedniej ich regulacji.

Źródło statystyk: policja.pl

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto