MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niemcy: COVID kontratakuje, obostrzenia coraz poważniejsze. Jarmarki bożonarodzeniowe w dwóch landach odwołane

Emil Hoff
Emil Hoff
Berlin słynie ze swoich jarmarków bożonarodzeniowych. Na zdjęciu karuzela na jarmarku przy Alexanderplatz.
Berlin słynie ze swoich jarmarków bożonarodzeniowych. Na zdjęciu karuzela na jarmarku przy Alexanderplatz. Andrzej Szkocki / Polska Press
Niemcy słyną ze swoich jarmarków bożonarodzeniowych, które przyciągają miliony turystów z całego świata. W zeszłym roku z powodu pandemii koronawirusa jarmarki zostały odwołane, ale w sezonie świątecznym 2021 miały wrócić w pełnej krasie. Wiele landów odwołuje jednak bożonarodzeniowe atrakcje, a Senat Berlina ogłosił, że chętni do wejścia na teren miejskich jarmarków będą musieli udokumentować przyjęcie szczepienia przeciw koronawirusowi. Co to powrót COVID oznacza dla turystów z Polski?

Spis treści

Niemcy: koronawirus znowy groźny, jarmarki bożonarodzeniowe z obostrzeniami

We wtorek 26 października 2021 senat Berlina (stolica Niemiec ma status kraju związkowego, własną konstytucję i senat) ogłosił, że chociaż w tym roku słynne jarmarki bożonarodzeniowe w mieście odbędą się z grubsza według zwykłych zasad, to jednak uczestnicy będą musieli udowodnić organizatorom, że zaszczepili się przeciw koronawirusowi lub mają status ozdrowieńca. Od połowy listopada 2021, w związku z rosnącą liczbą zachorowań na koronawirusa, władze Berlina wprowadziły zasady typu 2G na wszystkich imprezach masowych. To zaostrzenie reguł w stosunku do poprzedniego sytemu 3G.

Niemcy: COVID-19 zwalczany restrykcjami. Co oznacza system 3G?

Na terenie Niemiec obowiązuje ogólna klasyfikacja poziomu obostrzeń, nazywana 3G lub 2G. Poszczególne landy, regiony i miasta same ustalają, jaki poziom obostrzeń stosują, i nie ma innej rady, niż sprawdzić przed wyjazdem system restrykcji stosowany w miejscu docelowym naszej wycieczki.

System 3G oznacza, że każdy, kto chce wejść do danego miejsca, skorzystać z atrakcji czy wziąć udział w imprezie masowej (w przypadku Berlina chodzi np. o udział w jednym ze stołecznych jarmarków bożonarodzeniowych, otwieranych od 26 listopada 2021), musi przedstawić organizatorom jeden z trzech dokumentów:

  • Dowód zaszczepienia przeciw koronawirusowi (Geimpft – zaszczepiony)
  • Świadectwo ozdrowienia po przejściu koronawirusa (Genesen – ozdrowiały)
  • Negatywny wynik testu na koronawirusa (Getestet – przetestowany)

Geimpft, Genesen, Getestet – stąd 3G.

Zasady 3G nie dotyczą dzieci poniżej 12 lat.

Wszyscy uczestnicy jarmarków i w ogóle imprez masowych na terenie Niemiec mają jednak obowiązek noszenia maseczek ochronnych.

Niemcy: COVID-19 zwalczany restrykcjami. Co oznacza system 2G?

Senat Berlina zaostrzył restrykcje COVID-19 od połowy listopada 2021.

W systemie 2G, który wprowadzono na terenie Berlina, a więc i na lokalnych jarmarkach bożonarodzeniowych, uznawane są tylko dwa typy dokumentów:

  • Zaświadczenie o zaszczepieniu przeciw koronawirusowi
  • Zaświadczenie o ozdrowieniu po przejściu koronawirusa

W systemie 2G negatywny wynik testu na COVID-19 nie będzie uznawany za dokument uprawniający do wejścia na teren imprezy.

Niektóre słynne berlińskie jarmarki bożonarodzeniowe już zadeklarowały, że będą się trzymać systemu 2G dla lepszego bezpieczeństwa. To m.in. jarmark na Gendarmenmarkt. Jarmark na Potsdamer Pltaz zamierzał trzymać się luźniejszych zasad 3G, jednak uchwała Senatu Berlina zmusiła go do wprowadzenia restrykcji 2G.

Niemcy: koronawirus utrudni zabawę, ale większość jarmarków bożonarodzeniowych w sezonie 2021/2022 na razie ma działać normalnie

Berlin to jedna ze stolic niemieckich jarmarków bożonarodzeniowych, a sama tradycja organizacji świątecznych kiermaszów wywodzi się ze średniowiecznych państw Rzeczy. Największe i najsłynniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech organizowane są w Kolonii i Dortmundzie, wielką popularnością cieszy się też jarmark w Norymberdze.

W listopadzie, a gdzieniegdzie nawet już w październiku, w miastach całej Europy ponownie otwarto słynne, piękne i pełne atrakcji jarmarki bożonarodzeniowe. Które najbardziej warto odwiedzić, jakie atrakcje szykują? Przedstawiamy 19 najciekawszych jarmarków bożonarodzeniowych Europy w sam raz na weekendową wycieczkę w okresie świąteczno-noworocznym 2023.

Na zdjęciu: jarmark bożonarodzeniowy w Tallinie.

19 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie: ...

Bardzo możliwe, że śladem Berlina podążą niebawem właśnie owe największe świąteczne ośrodki Niemiec. Wszystko wskazuje na to, że turyści z zagranicy, w tym Polki i Polacy, chcący odwiedzić niemieckie jarmarki bożonarodzeniowe, będą musieli po prostu zaszczepić się przeciw koronawirusowi, by nie martwić się, czy w danym miejscu obowiązują akurat zasady 3G czy 2G.

Niemcy: COVID-19 już zamknął trzy jarmarki

Niestety, sytuacja pandemiczna w Niemczech w listopadzie 2021 pogarsza się. Już wiadomo, że cztery słynne jarmarki bożonarodzeniowe nie odbędą się w sezonie zimowym 2021/2022. Oficjalnie odwołano jarmarki w Charlottenburgu i Monachium, a także wszystkie jarmarki na terenie Saksonii i Bawarii, co oznacza, że w tym roku nie można będzie poczuć świątecznej atmosfery w Dreznie i Norymberdze.

Koronawirus na drodze turystów. Jakie obowiązują zasady wjazdu do Niemiec?

Polki i Polacy, którzy są zaszczepieni przeciw koronawirusowi lub wyzdrowieli z choroby, potrzebują tylko paszportu covidowego, poświadczającego przyjęcie szczepionki najpóźniej 14 dni przed wjazdem do Niemiec (w Polsce dostępnego przez aplikację mObywatel) lub dowodu ozdrowienia (nie wcześniej jednak niż 6 miesięcy przed wjazdem).

Osoby niezaszczepione muszą wykonać w ciągu 48 godzin przed wjazdem na teren Niemiec test antygenowy na koronawirusa i uzyskać negatywny wynik. Jeśli osoba niezaszczepiona przyjeżdża do Niemiec z jednego z obszarów wysokiego ryzyka, musi dodatkowo wypełnić deklarację wjazdową (dostępną online) i poddać się 10-dniowej kwarantannie na własny koszt.

Kwarantannę można skrócić, wykonując dodatkowy test antygenowy w ciągu 5 dni od przyjazdu do Niemiec.

Lista obszarów wysokiego ryzyka dostępna jest online na stronie Instytutu Roberta Kocha.

Regulacje w poszczególnych krajach związkowych mogą się nieco różnić. Warto je sprawdzić na stronach internetowych poszczególnych landów. Lista odnośników znajduje się TUTAJ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niemcy: COVID kontratakuje, obostrzenia coraz poważniejsze. Jarmarki bożonarodzeniowe w dwóch landach odwołane - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto