MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niemcy. Wielki sukces Polonijnych Sztabów w Finale WOŚP 2016

Isabella Degen
Isabella Degen
W 24. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Polonia niemiecka dnia 9 stycznia w Oberhausen i Essen oraz 10 stycznia w Darmstadt i Berlinie, zebrała łącznie około 19,5 tysięcy euro, na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali.

W tym roku po raz dwudziesty czwarty Orkiestra Owsiaka zbierała pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali, dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych oraz godnej opieki medycznej seniorów.
W Niemczech działały trzy sztaby WOŚP: w Oberhausen, Darmstadt i w Berlinie. Wszystkie trzy Sztaby w tym roku pobiły swoje dotychczasowe wyniki, osiągając niebagatelną sumę 19,5 tysiąca euro.
Sztab z Oberhausen, już po raz czternasty pokazał wielkie zaangażowanie, czynnym udziałem publiczności, wolontariuszy i artystów, którzy wystąpili bezinteresownie. W tym roku padł rekord, zebrano około 5.500 euro.
Oberhausen i Essen współpracowały razem i Finał WOŚP odbył się już w sobotę dnia 9 stycznia.
Szefem Sztabu WOŚP w Oberhausen od samego początku był Jerzy Uske, który zainicjował w 2002 roku Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wraz z zespołem "Syndykat" w Restauracji Gdańskiej. Początkowo Jurek Uske prowadził Sztab WOŚP z ośmioosobową grupą, która z roku na rok rosła. W tym roku szefostwo Sztabu WOŚP przejął Leonard Paszek. Ze Sztabem WOŚP w Oberhausen współdziałają różne środowiska polonijne. W tym roku Finał rozegrał się w dwóch miejscach w Restauracji Gdańskiej w Oberhausen i w Essen w Cafe Cult.

W Essen i w Oberhausen wystąpili także m.in. Communa, Allna Wylco and the Voltanics, Wild Dudes, Nomedia, Pusch Ab, AGA, Blue Dragonfly, Haranni Hurricanes oraz Edyta Voice Band. A zespół Red Back przekazał obraz Hendrixa namalowany przez gitarzystę Piotra Pakulskiego. Hendrixa wylicytowano za 200 euro. W obydwu miejscach licytowano książki wielu poetów polonijnych, w Essen poeci prezentowali także swoje wiersze (film)

Oprócz występów artystycznych, odbyła się wielka licytacja obrazów, grafik, albumów muzycznych, książek, ofiarowanych przez artystów. Podczas imprezy odbywały się porady dotyczące zdrowia i urody. Bardzo aktywne były panie Irena Thomann z Akuny oraz Grażyna Sbirenda - wizażystka, która każdego roku przygotowuje kandydatki do wyborów Miss Polonia w Niemczech. Irena i Martin Thomann z Akuny udzielali porad w zakresie zdrowego życia. Największa cenę - aż 650 euro osiągnął obraz Petera Smolki.
W Essen i Oberhausen licytowane były również obrazy polonijnych artystów: Aleksandry Kulik, Michaliny Turlejskiej, Petera Smolki, Roberta Widery, Jurka Uske, Isabelli Degen, Jana Lukosza i innych. Aby wzbogacić sumę Finału Orkiestry odbywał się również Flohmarkt (pchli targ), gdzie można było nabyć ciekawe przedmioty po bardzo przystępnych cenach.

Sztab z Darmstadt już po raz dziesiąty, wystąpił z bogatym programem: atrakcje dla dzieci, licytacje, występy zespołów muzycznych "Krakowiak" i "Rock'owiak". Odbył się też pokaz Pierwszej Pomocy. Imprezę wspierały liczne polskie firmy działające w Niemczech.
Łącznie 55 wolontariuszy zbierało pieniądze do puszek pod kościołami: w Darmstadt, Frankfurcie, Moguncji, Wiesbaden, Offenbach, Worms, Hanau, Mannheim i w Aschaffenburgu. Polonia pokazała wielkie zaangażowanie, czynnym udziałem publiczności, wolontariuszy i artystów, którzy wystąpili bezinteresownie. Sztab z Darmstadt zebrał 10 117 euro plus zbiórki wolontariuszy 828,69 euro.
Sztab w Berlinie, zbierał po raz czwarty i zebrał około 3 tys. euro.

W tym roku Sztaby zagraniczne zarejestrowały się m.in. w: Niemczech, Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Irlandii, Islandii, Norwegii, USA, Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, wszędzie tam gdzie żyją Polacy.

Opublikowany przezFacebook

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto