Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nietypowe święta. Po co nam one?

Małgorzata Michaluk
Małgorzata Michaluk
Tina Wieczorek
Nietypowe święta. Próżno ich szukać w oficjalnych kalendarzach. Dzień bez Stanika, Dzień UFO, Dzień Żółwia i wiele, wiele innych. Po co nam one?

Nietypowe święta to takie, których próżno szukać w oficjalnych kalendarzach. Ich pomysłodawcy proponują pochylenie się konkretnego dnia nad wydarzeniami, rocznicami, sytuacjami często ważnymi, które nie znalazły miejsca wśród tych powszechnie akceptowanych. Bywa jednak, że ustanowione obchody dotyczą spraw błahych, zabawnych a zdarza się, że i kuriozalnych.

Historia świąt nietypowych

Podobno kalendarz świąt nietypowych powstał w czasie I Wojny Światowej. Jego twórcy wchodzili w skład Ententy, czyli Francji, Rosji i Wielkiej Brytanii. Został on stworzony specjalnie na użytek poddanych Cesarstwa Niemieckiego, aby zajęci świętowaniem, nie mieli czasu na udział w działaniach wojennych.
Proponuję podejść do tej informacji z przymrużeniem oka, ponieważ nigdzie nie znajdziemy jej oficjalnego potwierdzenia.

Czy warto takie nietypowe święta obchodzić?

Na tak postawione pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Refleksje wśród Czytelników będą zapewne różne.

Pełną listę nietypowych świąt znajdziemy tutaj:
http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Kalendarz_świąt_nietypowych

Wśród wymienionych świąt są ustanowione specjalnie z myślą o mężczyznach np. Dzień Piwa (19 marca), jak również o paniach, im zaproponowano np. Dzień Spódnicy (20 października). Mamy także święta dotyczące obu płci np. Dzień Seksu (7 czerwca)

Uhonorowane zostały również zwierzęta, świętujemy np. Dzień Psa (1 lipca), Dzień Kota (17 lutego).

Przeglądając listę świąt nietypowych, widzimy, że praktycznie do każdego dnia przypisane jest jakieś wydarzenie. Związane są one z zawodami, żywiołami, chorobami, odżywianiem i wieloma, wieloma innymi zagadnieniami. Wymienienie wszystkich zbiorów i podzbiorów, w których można by umieścić „pozaregulaminowe” święta, to czynność nieco skomplikowana i czasochłonna.

W tym tekście proponuję przyjrzeć się trzem świętom. Wybór subiektywny…

Międzynarodowy Dzień bez Stanika

Święto obchodzimy 30 maja. Geneza tego wydarzenia jak i jego pomysłodawcy są trudni do ustalenia. W Polsce propagatorką chodzenia bez biustonosza, jest Anja Rubik – modelka. Propozycja, według mnie, dyskusyjna, jak również teza, że kobiety powinni zrzucić górną część bielizny dla zdrowia albo kierując się równouprawnieniem.

Medycyna.

Z medycznego punktu widzenia kobiety powinny zakładać biustonosze. Dlaczego? Odpowiedz jest bardzo prosta. Z powodu rozciągania więzadeł i utraty jędrności skóry, piersi z upływem lat w naturalny sposób opadają. Noszenie biustonoszy na pewno ten proces spowolnia.

Równouprawnienie

Pod koniec lat 60. XX wieku amerykańskie feministki, jak głosi obiegowa opinia, wzięły przykład z panów palących karty powołania do wojska i zdecydowały się rzucać w ogień biustonosze. Tyle tylko, że akt ten nie polegał na prawdzie, był jedynie dziennikarską kaczką. Podobno staniki nigdy nie wylądowały na wielkim stosie. Jak było naprawdę? Nie ma znaczenia, utrwalony mit pozostał.*

W poprzednich latach Dzień bez Stanika nie cieszył się w Polsce dużym zainteresowaniem. Dlaczego? Trudno powiedzieć. Może, dlatego, że argumenty, które miały nakłonić kobiety do chodzenia bez górnej części bielizny są mało przekonywujące…

Światowy Dzień UFO
Geneza

Wydarzenie to przypada 2 lipca i obchodzone jest od 2001 roku. Zostało ustanowione dla upamiętnienia katastrofy UFO w Roswell w 1947 roku.

Wiara w UFO i dane statystyczne

Z sondażu CBOS przeprowadzonego w 2011 roku, na liczącej 1077 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców naszego kraju, wynika, że tylko ( albo aż) 17 procent rodaków jest przekonanych o istnieniu UFO. Wierzą oni, że naszą planetę czasami odwiedzają latające talerze i inne niezidentyfikowane obiekty. A z drugiej strony, ponad dwa razy więcej respondentów wierzy w istnienie innej rozumnej cywilizacji we wszechświecie.

Przypadające święto to na pewno dobry powód do zainteresowani się metafizycznymi zjawiskami, do poznania aktualnych wyników badań… To okazja do dyskusji pomiędzy przeciwnikami i zwolennikami wiary w istnienie pozaziemskich cywilizacji.

Światowy Dzień Żółwia

Święto obchodzone jest na całej kuli ziemskiej, w dniu 23 maja. Zrodziło się z inicjatywy organizacji American Tortoise Rescue, która zajmuje się ochroną żółwi a także środowiska naturalnego, w którym żyją te gady.

Powody ustanowienia święta

Głównym celem święta jest przybliżenie ludziom życia żółwi, które zamieszkują Ziemię w niezmienionej formie od 250 milionów lat.

Wśród żółwi spotyka się zwierzęta zarówno mięsożerne, jak i roślinożerne, wodne i lądowe. Występują one na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy.

Sytuacja żółwi w Polsce

Na terenie naszego kraju występuje w zasadzie tylko jeden gatunek tych gadów, jest to żółw błotny, który w naturalnym środowisku żyje powyżej 100 lat! Został on wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt i oznaczony kategorią zagrożenia EN, co należy interpretować, jako gatunek bardzo wysokiego ryzyka, zagrożony wyginięciem.

W Polsce centrum obchodów odbywa się w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 1 w Krakowie, to właśnie tam od 2009 r. spotykają się pasjonaci żółwi.

Światowy Dzień Żółwia to dobry powód do dyskusji nad zagrożeniami, jakie czyhają nad tymi gadami.

Zamiast zakończenia
Już tylko te trzy opisane przeze mnie wydarzenia, świadczą o różnorodności sytuacji, które są podstawą ustanawiania obchodów. Ta różnorodność to, w mojej ocenie, zaleta. Nietypowe święta bardzo często są impulsem do zwrócenia uwagi na sprawy ważne, powodują, że nie przechodzimy obok nich obojętnie. Pozostałe wydarzenia proponuję potraktować, jak dobrą zabawę. Tym kuriozalnym nie ma sensu poświęcać zbyt wiele czasu.

Jakby nie patrzeć w 2016 roku mamy, co świętować!

Rysunek autorstwa Tiny Wieczorek- graficzki, ilustratorki - powstał specjalnie na potrzeby tego artykułu.

* http://balkonetka.pl/2009/3/8/jak-w-koncu-bylo-z-tym-paleniem-stanikow

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto