Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niewidomy nie ma szans na umowę z Play?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
PLAY - screen strony głównej
PLAY - screen strony głównej Mariusz Michalak
Czy dojedzie do tego, że osoby niewidome będą musiały każde pisemne oświadczenie woli składać w formie aktu notarialnego?

Kilka dni temu wybrałem się z niewidomym kolegą Danielem do salonu sieci PLAY w warszawskich Złotych Tarasach. Po krótkim oczekiwaniu zostaliśmy obsłużeni przez pracownika salonu, otrzymaliśmy szczegóły oferty jakie nas interesowały. Rozmowa przebiegała sprawnie do momentu podpisanie umowy. Powiedziano nam, że osoba niewidoma sama nie może podpisać umowy, gdyż nie wie co czyta. Powinna się zgłosić z prawnym opiekunem lub najlepiej notarialnym oświadczeniem woli. W prawie polskim nie ma szczególnych uregulowań prawnych w zakresie świadczenia usług osobom niewidomym oraz składania przez nie oświadczeń woli.

Firma powołuje się więc na art. 80 kodeksu cywilnego, stanowiący że jeżeli osoba nie mogąca czytać ma złożyć oświadczenie woli na piśmie, powinno ono być złożone w formie aktu notarialnego.

Zdaniem Daniela w tym przypadku wystarczyłoby, by osoba niewidoma przyszła w towarzystwie tzw. osoby zaufania, która odczyta mu tekst umowy. Chodzi przecież o zapoznanie się z jej tekstem. - Podpisywałem już niejedną umowę i nigdy nie zostałem odesłany do notariusza - twierdzi Daniel. - Nie jestem osobą ubezwłasnowolnioną i chcę być normalnie traktowany - dodaje.

Wymienione przepisy, jak widać, są poważnym utrudnieniem dla osób niepełnosprawnych. Rozwiązaniem byłoby ujednolicenie przepisów tak, by osobie niewidomej treść umowy została odczytana i potwierdzona przez pracownika w obecności świadka. Innym rozwiązaniem jest ustanowienie prawnego pełnomocnika, który zawierałby konieczne umowy.

Niedługo okaże się, że będziemy musieli biegać do notariusza przed podpisaniem każdego dokumentu. Nasuwa się więc pytanie dlaczego niektóre instytucje przestrzegają art. 80 kodeksu cywilnego, a inne go lekceważą?
Sylwester Peryt, były prezes Polskiego Związku Niewidomych już w 2003 zapowiedział złożenie wniosków do komisji sejmowych, by zmieniono przepisy w tej sprawie. Jak widać prawo w tej kwestii kuleje do dziś. Czasami łatwo nie dostrzec granicy pomiędzy zapewnieniem interesów osób niewidomych a ich dyskryminacją.

Źródło link - wypowiedź prezesa Związku Niewidomych.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto