MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niezbędnik czytelniczy na początek wakacji. Co czytać w lipcu?

Tadeusz Żarek
Niezbędnik czytelniczy na początek wakacji. Co czytać w lipcu?
Niezbędnik czytelniczy na początek wakacji. Co czytać w lipcu? 123rf
Co roku w Polsce ukazuje się ponad 30 książek. Jak wśród takiej liczby wydawnictw upolować wymarzoną książkę na lato? Jak znaleźć tę, która sprawi przyjemność na plaży lub na biwaku? Oto nasz krótki przewodnik po lipcowych nowościach książkowych.

Czy można sobie wyobrazić koniec świata?

Peter Brannen, dociekliwy amerykański dziennikarz naukowy, przenosi się wraz z czytelnikami w daleką przeszłość. Burzliwą, zagadkową i pełną tajemnic.

Opisuje pięć największych masowych wymierań, do których w ciągu milionów lat doszło na naszej planecie. Bada analogie pomiędzy zmianami klimatycznymi XXI w. a tymi, które doprowadziły do największych kataklizmów w dziejach świata.

Brannen analizuje też możliwe scenariusze. Spotyka się z naukowcami - paleontologiami, geologami, paleoklimatologami - którzy nie tylko badają historię naszej planety, ale również przyglądają się jej obecnej, dość kiepskiej, kondycji.

Peter BranneN, „Końce świata. Niezwykła opowieść o tym, jak wymierała nasza planeta”, wyd. Znak, Kraków 2022, cena 49,90 zł

Od Pacyfiku po Atlantyk, przez całą Amerykę

„Nad rzekę, której nie ma...” to relacja z wyprawy w poprzek Ameryki Południowej. Od Pacyfiku, przez Andy, świętą Dolinę Inków, Machu Picchu, Cuzco, jezioro Titicaca, aż do plaż Rio de Janeiro… Ale to także błyskotliwy reportaż i powieść drogi, której bohater, w obliczu bezlitosnej skończoności ludzkiego życia, wyrusza w podróż. Mierzy się z lękiem przed nieznanym.

Zmaga się z hipotermią na lodowcach Andów, klaustrofobią w zapomnianych przez Boga, gęstych od śmierci tunelach inkaskich kopalń. Aby przetrwać, musi doświadczyć bezradności człowieka okradzionego ze wszystkiego, co potrzebne do życia. Odkrywa, że lęk ma swoje dobre strony - jest przecież bratem przygody.

Grzegorz Kapla, „Nad rzekę, której nie ma. Podróż przez Amerykę Południową od Miraflores do Rio”, wyd. Lira, Warszawa 2022, cena 54,90 zł

Jakiego Boga szukał Leszek Kołakowski?

Hubert Czyżewski ruszył tropem autora „Głównych nurtów marksizmu”: od jego żarliwych filipik antykościelnych z czasów stalinowskich do początku XXI w., gdy filozof deklarował, że „stoi po stronie chrześcijaństwa”.

Autor przekonuje, że przez całe życie to myśl religijna stanowiła jądro refleksji Kołakowskiego. Jego ojczyzną duchową był świat XVII-wiecznych mistyków, a nie XX-wiecznych rewolucjonistów czy liberalnych demokratów. Kołakowski przechodził od prób zbudowania moralnej pewności na samym człowieku do uznania, iż potrzebuje on zewnętrznego, transcendentnego oparcia dla etyki. Twierdził, że ludzie potrzebują Boga, pytanie jednak: jakiego?

Hubert Czyżewski, „Kołakowski i poszukiwanie pewności”, wyd. Znak, Kraków 2022, cena 49,90 zł

Gdy ludzie zapomną, co znaczy wolność...

Kolejne spotkanie z bohaterami tomu „Gwiazdy jak pył” Isaaka Asimova. Nad planetą Florinia mieszkają w luksusowych warunkach Posiadacze z Sarku. Sami jednakże Florińczycy bytują na powierzchni ojczystej planety, gdzie nieustannie harują, wytwarzając cenny kyrt, który zapewnia bogactwo ich sarkańskim panom. Pracownicy nie myślą nawet o buncie czy rewolucji, bo już nie znają pojęcia wolności.

Co ciekawe, w ich społeczności żyje także uważany za głupka niejaki Rik, który najwyraźniej z jakiegoś powodu stracił pamięć. Niespodziewanie zaczynają do niego wracać wspomnienia i informacje, które wcześniej ktoś zapewne celowo usunął z jego umysłu…

Isaac Asimov, „Prądy przestrzeni”, z cyklu „Imperium Galaktyczne”, wyd. Rebis, Poznań 2022, cena 54,90 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niezbędnik czytelniczy na początek wakacji. Co czytać w lipcu? - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto