Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Niezwykły Bytom. Historia miasta dla dzieci" - Marcina Hałasia

Redakcja
Marcin Hałaś - Bytom niezwykły.Historia miasta dla dzieci.
Marcin Hałaś - Bytom niezwykły.Historia miasta dla dzieci. Piotr A.Jeleń
W sobotnie popołudnie miało miejsce kolejne spotkanie autorskie w bytomskim Biurze Promocji Miasta. Tym razem przy Rynku 7 zagościł poeta i dziennikarz Marcin Hałaś, promujący swoją książkę "Niezwykły Bytom. Historia miasta dla dzieci"

Okazją było wznowienie wydania książki Marcina Hałasia "Niezwykły Bytom. Historia miasta dla dzieci", a zawarta w tytule historia miasta dla dzieci zgromadziła, poza najmłodszymi mieszkańcami Bytomia, także i dorosłych.

Jak zdradził autor, przyczynkiem do powstania książki była chęć przybliżenia najmłodszym terminów związanych z historią Bytomia.

Co to jest styl gotycki, skąd się wzięło określenie lokacja miasta na prawie magdeburskim, czy też co to takiego tympanon Jaksy? To tylko niektóre pytania na które znajdujemy odpowiedź w książce.

Zresztą samo spotkanie autor zaaranżował w formie quizu skierowanego przede wszystkim do dzieci, jako że miasto corocznie organizuje dla uczniów konkurs pt. "Wiedza o Bytomiu". No a skoro to sprawdzian wiedzy o mieście, to także nagrody, jakimi były książki nowej edycji, dotyczą miasta.

Czy w Bytomiu mamy smoka, jeśli tak, to gdzie się znajduje?
Okazało się, że dziatwa doskonale zna kamienice swojego miasta. Na jednej z nich przy ulicy marszałka Piłsudskiego znajduje się stuletnia rzeźba smoka. Drugiego stworka, odnajdujemy go w kościele p.w. św. Małgorzaty, gdzie znajduje się rzeźba świętej przeszywającej smoka mieczem.
Jak Marcin Hałaś w książce pisze: "Chociaż smok ma symbolizować szatana, to za każdym razem, gdy patrze na smoka z bytomskiego kościoła pw. św. Małgorzaty - wydaje mi się, że artysta przedstawił go z tak poczciwa mordą, że musi być dobrym smokiem, który wcale nie ginie przeszyty mieczem, a jedynie zgodził się na pozowanie."

Ale to nie koniec z bytomskimi stworkami. Ku zaskoczeniu wszystkich dowiadujemy się, że jest kolejny smok, w łagiewnickiej parafii p.w. św. Jana Nepomucena. - Jest to obraz przedstawiający św.Jerzego walczącego ze smokiem - komentuje jeden z rodziców.

Skąd się wzięła nazwa Bytom, co strasznego zrobili mieszczanie w XIV wieku, pod jakim panowaniem znajdowało się miasto na przestrzeni swej ponad 750. letniej historii - tego możemy dowiedzieć się z książki. Poznajemy historię miechowickiej księżniczki Waleski von Tiele-Winckler, która została diakonisą całkowicie oddając się posłudze chorym i biednym. Z książki dowiadujemy się o nadburmistrzu miasta Georgu Bruningu, którego rządy w bytomskim magistracie na przełomie XIX i XX wieku, znawca dziejów Bytomia profesor Jan Drabina określił mianem wielkiego placu budowy.

Autor nie pominął także okresu pierwszej wojny światowej, powstań śląskich, jak również tragicznych dziejów drugiej wojny światowej, wygnań ludności autochtonicznej od 1945 roku czy przesiedleń Kresowian.

W uzupełnieniu do pierwszego wydania, książka wzbogacona jest o rozdziały o zabytkowych obiektach poprzemysłowych Tramwajem do elektrociepłowni oraz epizody Nocy kryształowej, która nie ominęła także bytomskiej gminy żydowskiej.

Książka Marcina Hałasia "Niezwykły Bytom. Historia miasta dla dzieci" to pozycja, która powinna znaleźć miejsce u każdego bytomianina, a już na pewno, powinien sięgnąć po nią na biblioteczną półkę. Bogato ilustrowana, wydana na świetnym papierze, może być miłym prezentem.

Jak to jest zwyczajem autorskich spotkań przy bytomskim Rynku 7, tak i teraz nie mogło zabraknąć wspólnych zdjęć z autorem, a także dedykacji w książce.

Marcin Hałaś - rocznik 1968, poeta, pisarz, krytyk literacki i dziennikarz. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Debiutował na łamach Gościa Niedzielnego w 1984, publikował m.in w Poezji, Życiu Literackim, Tak i Nie, tygodniku Katolik, miesięczniku Wiara i odpowiedzialność, Roczniku Lwowskim, Gazecie Lwowskiej. Obecnie jest stałym autorem miesięcznika Śląsk oraz współpracownikiem Gazety Polskiej, był również redaktorem naczelnym tygodnika Życie Bytomskie. Członek-założyciel Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego, członek Związku Literatów Polskich. Od lutego 2007 roku prezes Oddziału ZLP w Katowicach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto