Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nigdy ich nie zapomnimy. Salony gier i hity z lat '80

Artur Koszczuk
Artur Koszczuk
donkey kong
donkey kong nieznany
Gry wideo z lat osiemdziesiątych należą dziś do klasyki. Grafika tamtych czasów była prosta i dwuwymiarowa, ale poszczególne pozycje pojawiające się na rynku były ciekawe i bardzo „grywalne”.

W przeciwieństwie do czasów obecnych, konsole tamtych lat (na przykład Atari 2600, NES) nie mogły zachować stanu gry. Nie wymagały też skomplikowanych ruchów i akcji. Jakiekolwiek poddawanie ich krytyce ze względu na stan techniczny nie miałoby sensu. Były one hitami salonów gier i gracze z tamtego okresu znają je dobrze. Zwłaszcza takie tytuły jak Pacman, Centipede, Donkey Kong i Space Invaders. Spójrzmy na niektóre z tych interesujących pozycji.

Donkey Kong, którego wydawcą jest Nintendo, pojawił się pierwszy raz w roku 1981. Za tamtych czasów nikt nie bał się pokazywać dużych pikseli, a cała gra pod względem złożoności była mniej skomplikowana, aniżeli dzisiejsze reklamy flash pojawiające się na stronach. Cel gry był prosty: ocalenie dziewczyny Mario przed przerażającym gorylem, który ją więził. Czynnościami wykonywanymi w grze były: skakanie nad beczkami, wspinanie się po drabinach i kucanie przed pociskami, by w końcu wdrapać się na samą górę ekranu. Popularność gry doprowadziła do wydania kolejnych jej wersji.

Hitem lat osiemdziesiątych był Pacman. Gra ta polegała na poruszaniu się w labiryncie i zjadaniu kulek, unikając jednocześnie podążających za graczem duchów. Możliwe było również jedzenie większych kul, by czasowo przekształcić duchy na niebieskie i próbować łapać je dla dodatkowych punktów. Pacman to najbardziej pamiętna gra wczesnych lat osiemdziesiątych. Zapewniała dużą frajdę dzięki grywalności, płynności animacji i pomysłowi oczyszczania całej planszy. Po niej powstawały jej odmiany, takie jak Ms Pacman (panna Pacman), Junior Pacman, Super Pacman i Pacman World.

Space Invaders, czyli gwiezdni najeźdźcy byli jedną z najpopularniejszych gier "strzelanek" tamtych lat. Celem była obrona Ziemi przez kosmitami. Gracz strzelał do nich za pomocą swojego statku. Jedynymi elementami chroniącymi były małe bariery, za którymi można się było schować. Reszta zależała od dobrych uników na lewo i na prawo. Innymi bardzo popularnymi strzelankami w tamtym okresie były: Galaga, Galaxian i Gyruss.

Frogger to gra popularna do dzisiaj w wielu nowoczesnych wersjach. Oryginalny Frogger był grą niezwykle prostą. Należało poprowadzić żabę do domu przez ruchliwą jezdnię lub rzekę, unikając przy tym przejeżdżających samochodów lub aligatorów i węży. Jedna z wersji tej gry powstała w roku 2006 na Xbox’a Live.

Asteroids to gra polegająca na obronieniu się przed burzą meteorytów i statkami obcych w przestrzeni kosmicznej. Gracz strzelał i poruszał się we wszystkich kierunkach. By uniknąć najgorszych sytuacji, można było przenieść się w nadprzestrzeń. Grafika na grę salonową arcade była niezwykle prosta: czarne tło i białe obiekty. Jednakże na platformie Atari 2600 była już wyświetlana w wersji kolorowej.

Tetris the original puzzle game został stworzony przez Rosjanina Alexeya Pajitnova. Do Stanów Zjednoczonych zawitał w roku 1986. Manipulowanie różnokształtnymi blokami, by ułożyć równe z nich rzędy było głównym celem gry. Gotowe rzędy znikały, co odzwierciedlało się w punktach. Można było otrzymać większy wynik poprzez ułożenie wielu rzędów, maksymalnie czterech. Starano się przy tym by spadające bloki nie zbliżyły się do górnej krawędzi ekranu, co skutkowało zakończeniem gry. Powstały różne odmiany Tetrisa na PS2, Xbox’a / Xbox’a 360, wersje gier mobilnych oraz na nową PlayStation 3.

Dobra zabawa, łatwo nauczyć się w nie grać - tylko gry wideo lat osiemdziesiątych posiadają te cechy. Labirynty, strzelanki, gry akcji, logiczne oraz przygodówki – w większość można jeszcze zagrać online w Internecie lub na konsoli PS2 czy Xbox.

Źródła: nintendo.com, wikipedia

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto