Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Nirvana - MTV Unplugged". To ja zabiłem Kurta Cobaina

Marcin Stachacz
Marcin Stachacz
W dzisiejszej recenzji skupię się na trzech kwestiach, mianowicie: koncerty wydawane na DVD, MTV i Nirvana. Musicie przyznać, że to ostatnio bardzo rzadkie tematy rozważań…

W dzisiejszej recenzji skupię się na trzech kwestiach, mianowicie: koncerty wydawane na DVD, MTV i Nirvana. Musicie przyznać, że to ostatnio bardzo rzadkie tematy rozważań…

Dlaczego tak jest? To proste, żadna z tych rzeczy w popularnym obiegu po prostu nie istnieje.

Powiecie, że to stwierdzenie na wyrost. Jednak zastanówcie się przez chwilę. Kto kupuje koncert na płytce zamiast kupić bilet? „Psychofani”. Kto ogląda MTV? Rozkapryszone i leniwe nastolatki. A kto słucha Nirvany? Te same rozpuszczone stwory. Dla nich wszystkich nie ma miejsca w poważnych dysputach o muzyce i popkulturze. Nie bierze się ich na serio. Według mnie, w tym tkwi cały problem…

Oczywiście nie jestem fanem koncertów wydanych na DVD, po prostu nie widzę w tym żadnego sensu. Wolę poczuć muzykę na żywo, być tam razem z ulubionym zespołem. Mimo to, potrafię zrozumieć tych, którzy takie dobra zakupują, ale to tylko w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jesteś maniakiem danej kapeli, masz z nimi plakaty, całą dyskografię na CD, kasetach, winylach, ręcznie malowane okładki płyt, znasz wszystkie ich przeboje „po jednej nutce” i nosisz stringi z ich logo. Drugi przypadek to ten, w którym nie jesteś „psychofanem”, a jedynie sentymentalnym dzieckiem, które było na tym festynie i chce zachować tę chwilę nie tylko w pamięci, ale również na czymś mniej ulotnym. To jeszcze da się pojąć. Ale żeby to kolekcjonować? Starać się o rabaty na te produkty? Nie. Jedź na koncert i baw się o niebo lepiej niż przed telewizorem z dolby surround. Zapytasz: „co jeśli nie mogłem być na tym koncercie, bo odbywał się w 1993 roku?”. Wtedy przytaknę ci, tylko wtedy, gdy ten koncert jest kultowy. Nie tylko dla ciebie, ale w ogóle, dla muzyki, dla świata. I w tym momencie wkracza MTV i Nirvana.

„Unplugged In New York” Nirvany, nagrany dla MTV 18 listopada 1993 roku to koncert, który bez obciachu możesz mieć na swojej półce, niezależnie od tego ile masz lat i jakiej muzyki słuchasz. Nawet wtedy, gdy spluwasz zawsze wtedy, gdy pomyślisz o „grunge nastolatkach”, nie mówiąc już o momencie, kiedy spotykasz ich na ulicy. Jest pewien pokoleniowy problem z legendą Kurta Cobaina i z jego zespołem. Nie chciałbym go rozwiązywać na łamach tej krótkiej recenzji, ale pozwólcie, że wyrażę swoje skromne zdanie na ten temat.

Otóż wszyscy „starsi”, którzy w młodości słuchali namiętnie „Smells Like Teen Spirit” uważają, że słuchanie przebojów grupy z Seattle powinno zakończyć się wraz z ukończeniem gimnazjum, góra liceum, no najpóźniej już na pierwszym roku studiów, kiedy to spotyka się nowych znajomych, którzy są na tyle kompetentni, że wprowadzą cię w „nową falę rocka studenckiego”. Sam kiedyś należałem do takiej grupy, tyle że ja, byłem bardziej radykalny. Uważałem, że Nirvana kończy się z końcem podstawówki. No bo ile można słuchać jednej piosenki, na pioruny Zeusa? I ile można nie myć swoich długich włosów, które przylepiają się nawet do flanelowej koszuli. Trwałem w takiej „grunge’owej stagnacji”, do momentu, w którym zrozumiałem istotę muzyki jako takiej. Odkryłem wtedy, że wszystko jest POP.

Uwolniłem się od wszelkich subkulturowych bredni i z czystym sumieniem mogłem powrócić do popowego „Nevermind”, czy zadziornego „Bleach”. Olałem „legendę Kurta, narko-emo chłopca” i doszedłem do wniosku, że to okropnie fałszywy obraz, który pielęgnują kolejne pokolenia. Zobaczyłem w nim bystrego gościa, który miał niezwykłą łatwość do pisania przebojowych, melodyjnych piosenek. Koncert w Nowym Jorku pokazuje, że za maską głośnych gitar, nerwowo terroryzującą perkusją i pulsującym, wyraźnym basem, które słyszymy na albumach studyjnych, kryją się niezwykle melodyjne i „ciepłe” nuty.

„Bez prądu” Nirvany to niezwykły rarytas. Nie tylko przypomina wspaniałe lata 90., kiedy to MTV puszczało jeszcze muzykę, a nie urządzało imprezy urodzinowe dzieciom. To również dowód na to, że muzyka, jeśli jest dobra, staje się nieśmiertelna i inspirująca. To płyta, która może odmienić gust estetyczny. Dobra na spotkanie z dziewczyną przy lampce wina i puszczenia, gdy jesteś absolutnie sam. Idealna dla fanów grupy, tych radykalnych i raczej zdystansowanych. Ci pierwsi oczywiście będą mieli większą frajdę, gdyż DVD zawiera całą masę różnych dodatków i ciekawostek, od których cieknie ślinka o temperaturze tysiąca stopni. Dajmy na to: sześć wersji językowych, z których żadna wam się nie przyda, może tylko jedna, angielska, bo polskiej nie ma. Dźwięk Dolby Digital 5.1, cokolwiek to znaczy, ale 5.1 wydaje się dobrym wynikiem, więc jest ok.!

Co więcej: wywiady z zespołem, zdjęcia z prób, wersja koncertu MTV i ta poszerzona, z dwoma piosenkami, których telewizja nie pokazała! Jejku, to takie ekscytujące! Musisz to mieć, idealnie dopełni to twój zbiór koszulek z Kurtem i ręcznik, którym zawsze wycierasz się po kąpieli. Ach, zapomniałbym o talerzu do zupy z podobizną naćpanego wokalisty i o wibratorze w kształcie jego gitary, tak MTV Unplugged dopełni tą kolekcję perfekcyjnie! Proszę cię tylko o jedno, „psychofanie”. Przy tym całym zamieszaniu z gadżetami nie zapomnij o muzyce, która jest istotą tego nagrania. Schowaj swoje grzechotki na jakiś czas i poddaj się mocy melodii, rozczul się i rozpłacz przy „Something In The Way”. Spróbuj tylko nie popełnić samobójstwa.

Niewątpliwie Nirvana to ważny zespół. Cieszę się też, że zabiłem Kurta i pozwoliłem stać mu się jeszcze brutalniej popularnym. Samospełnienie osiągnę, gdy za tą popularnością pójdzie zainteresowanie muzyką. Nie tylko poszczególnymi gatunkami, ale tak „po całości”. Zamordowałem go symbolicznie, żeby ze spokojem powrócić do słuchania jego twórczości. Niech ta śmierć i mój wyrok skazujący nie pójdą na marne. Wasze pieniądze za „Unplugged In New York” Nirvany, zmarnowane na pewno nie będą.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto