Novak Djokovic mistrzem Wimbledonu

Rozstawiony z numerem dwa Serb Novak Djokovic wygrał 125. edycję Wimbledonu. Jego finałowym przeciwnikiem był Hiszpan Rafael Nadal, turniejowa jedynka. Serb po raz pierwszy grał w finale Wimbledonu.

Dla Serba jest to pierwsze zwycięstwo na londyńskich trawnikach. Djokovic, który ma też na koncie dwa zwycięstwa w Australian Open, zostanie też w poniedziałek nowym liderem rankingu ATP. W ich bezpośredniej rywalizacji Hiszpan prowadził 16 do 11 (w tym dwa mecze na trawie), ale to Serb wygrał cztery ostatnie spotkania.

Przedmeczowego losowania dokonał George Griffiths, dwunastolatek z zespołem Downa, będący pod opieką fundacji Me Too and Co. Spotkaniu przyglądał się m.in. prezydent Serbii Boris Tadic i Jenson Button.

Obydwaj zaczęli ten mecz niezwykle skoncentrowani, pewnie wygrywali swoje podania. Przy stanie 5:4 Hiszpan serwował i to jego zagranie w siatkę niespodziewanie podarowało Serbowi szansę setową, a zepsuty forhend zakończył tę partię.

W drugim secie Djokovic miał dwie szanse na przełamanie ( dzięki precyzyjnemu returnowi i błędowi Hiszpana) już na początku partii. Klika precyzyjnych zagrań później miał już przełamanie i prowadzenie 2:0. Nadal przegrał w sumie pięć gemów z rzędu, przerwał tę serię wygrywając podanie przy stanie 3:0. Po raz kolejny został przełamany przy stanie 4:1, kiedy to Serb zagrał precyzyjny forhend po krosie. Chwilę później Djokovic pewnie wygrał swój serwis ( nie tracąc ani jednego punktu) i drugiego seta.

Trzeci set miał podobny przebieg. W drugim gemie trzeciego seta pojawiła się pierwsza szansa na przełamanie dla Nadala. Serb wpakował bekhend w siatkę i Hiszpan wyszedł na prowadzenie 2:0. Przy stanie 4:1 Serbowi groziło ponowne przełamanie, obronił dwa breakpointy, trzeciego oddał podwójnym błędem serwisowym. Tym razem to Nadal zakończył seta, bez straty punktu w ostatnim gemie.

W drugim gemie czwartego seta Serb miał dwie szanse na przełamanie, Nadal wpakował forhend w siatkę i zrobiło się 2:0. Chwilę później Serb popełnił dwa błędy z forhendu, piłka przetoczyła się po taśmie i Hiszpan odrobił stratę. W ósmym gemie Nadal popełnił podwójny błąd serwisowy, kolejne dwa błędy dały Serbowi breakpointy, a kolejny zepsuty bekhend- przełamanie. Djokovic serwował, żeby zakończyć mecz, walka w tym gemie była wyrównana, ale to Nadal popełnił bekhendowy błąd przy meczbolu.

Spotkanie zakończyło się wynikiem 6-4 6-1 1-6 6-3 i trwało dwie godziny i 29 minut. Djokovic wygrał bezpośrednio 27 piłek przy dwunastu zepsutych, u Hiszpana ten bilans wyniósł 21 do 15.