Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa zimna wojna? Kolejne groźby Rosji wobec NATO

Tomasz Osuch
Tomasz Osuch
Dmitrij Miedwiediew
Dmitrij Miedwiediew Kremlin.ru, public domain, commons.wikimedia.org
Szef rosyjskiego ministerstwa obrony oświadczył, że brak porozumienia w sprawie budowy tarczy antyrakietowej doprowadzić może do nowego wyścigu zbrojeń.

Wypowiedź ministra obrony Federacji Rosyjskiej, Anatolija Sierdiukowa, padła po wczorajszym szczycie Rosja-NATO w Brukseli.

Sierdiukow powiedział, że nie ma innego wyjścia niż porozumienie w sprawie członkostwa Rosji w systemie obrony rakietowej NATO. Jak podkreślił, w przypadku fiaska negocjacji, rosyjskie władze będą "zmuszone do rozpoczęcia wyścigu zbrojeń" oraz stworzenia nowych systemów ofensywnej broni jądrowej.

Czytaj też: Rosja grozi NATO bronią jądrową

Jedynym pozytywnym wynikiem trwających od 2010 roku rozmów w sprawie tarczy antyrakietowej, było ustalenie przez rosyjsko-natowską grupę roboczą planu pracy na rok 2011. "Nie udało nam się uzgodnić koncepcji (tarczy - przyp. TO)" - powiedział Serdiukow, ale zaznaczył przy tym, że "dialog musi być kontynuowany".

Szef rosyjskiego resortu obrony wyraził także przekonanie, że przyszłość współpracy rosyjsko-natowskiej w sferze obrony powietrznej nie zależy od stanowiska Paktu Północnoatlantyckiego, ale tylko i wyłącznie postawy Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też: Tarcza antyrakietowa w Polsce. Rosjanie rozważą najgorszy scenariusz

Już na początku roku, rosyjskie władze zażądały jednoznacznej odpowiedzi od NATO w sprawie roli, jaką odegrać miałaby Rosja w tworzeniu europejskiej części tarczy antyrakietowej.

"Albo zgodzimy się z NATO na pewne zasady, albo będziemy zmuszeni podjąć serię przykrych decyzji dotyczących rozmieszczenia ofensywnej nuklearnej grupy rakietowej" - oświadczył wówczas rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew.

Czytaj też: Rosja zbuduje własną tarczę antyrakietową

W zeszłym miesiącu, rosyjski wicepremier Siergiej Iwanow oświadczył, że Rosja będzie częścią natowskiej tarczy antyrakietowej, tylko wtedy, gdy rosyjskie władzę będą mogły samodzielnie wystrzeliwać rakiety przechwytujące.

Nie dawno ze strony rosyjskiej padła także propozycja, zgodnie z którą Rosja - w ramach tarczy antyrakietowej - miałaby być odpowiedzialne za bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej m.in. nad północno-wschodnim terytorium Polski. Takie rozwiązanie kategorycznie wykluczył jednak minister obrony narodowej Bogdan Klich.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto