Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe oblicze oblężonej Warszawy. Album Juliena Bryana

Beata Zawadzka
Beata Zawadzka
Dwoje ludzi na moście Poniatowskiego
Dwoje ludzi na moście Poniatowskiego
Do księgarń trafił album amerykańskiego fotografa i dokumentalisty Juliena Bryana. Dzięki odnalezionym zdjęciom, IPN i Fundacja Ośrodka KARTA na nowo przypominają o okrucieństwie wojny i ludzkim cierpieniu. Osoby szczególnie zainteresowane tematem powinny odwiedzić multimedialną wystawę w Domu Spotkań z Historią, której otwarcie planowane jest na 19 listopada.

Aleksandra Janiszewska, redaktor albumu podkreśla, że fenomenem przedstawionych w książce zdjęć jest to, że nie zostały zrobione przez niemiecką propagandę. Wykonanych na białej kliszy fotografii jest niestety tylko kilkanaście. Przyczyną tego był strach Juliena Bryana i sceptyczne, jeszcze wtedy, podejście do kolorowego filmu. Pozostałe zdjęcia, wykonane na filmie czarno-białym były kolorowane po powrocie do USA, a Julien Bryan sam nadzorował prace nad tym przedsięwzięciem. W albumie fotografie umieszczono na czarnym tle, co zdaniem wydawców w jeszcze większym stopniu miało wydobyć intensywność kolorów oblężonej Warszawy.

Zdjęcia to nie wszystko

Jak się okazuje, album nie składa się wyłącznie ze zdjęć. Uzupełniony jest o wspomnienia amerykańskiego fotografa, który warszawską rzeczywistość starał się wyrazić również za pomocą słów. Bryan w ten sposób najdokładniej jak to możliwe przybliża historię postaci i miejsc uwiecznionych na swoich fotografiach, co staje się cennym dopełnieniem albumu.
- Wspomnienia tworzą swego rodzaju klamrę, prowadzą zdjęcia. Ze względu na to, że Julien Bryan podczas swojego pobytu w Warszawie, zwiedzał różne jej zakątki, sfotografował je, a po powrocie do USA również opisał, możemy w nowo wydanym albumie zobaczyć całokształt ówczesnej rzeczywistości - mówi Aleksandra Janiszewska.

Julien Bryan wspomnienia zaczął spisywać w momencie, gdy udało mu się w końcu wydostać z Polski i wrócić do USA. W amerykańskiej prasie ukazał się wtedy jego wzbogacony o zdjęcia artykuł i książka "Oblężenie Warszawy".

Multimedialna wystawa i Dni Bryana

Osoby szczególnie zainteresowane wojenną i powojenną Warszawą z pewnością zainteresują weekendowe Dni Bryana, które startują 19 listopada i potrwają do niedzieli. Towarzyszyć im będzie cykl ciekawych spotkań m.in. to, na którym można będzie zobaczyć żyjących jeszcze bohaterów zdjęć amerykańskiego fotografa albo porozmawiać z jego synem Samem. Pierwszego dnia odbędzie się również otwarcie wystawy "Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-1974", którą można będzie oglądać do 20 lutego w Domu Spotkań z Historią.

Czytaj w tvn24

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto