Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe planetarium w stolicy. Centrum Nauki Kopernik przychyli nam nieba

Natalia Wykrota
Natalia Wykrota
Przykryte kopułą o średnicy 16 metrów planetarium pozwoli przenieść się do najodleglejszych zakątków kosmosu, w głąb wulkanu oraz cofnąć do początków życia na Ziemi. Uczestnicy seansów odniosą wrażenie zanurzenia się w na co dzień niedostępnych światach.

Centrum oferuje nam ogromną paletę atrakcji. W sześciu tematycznych galeriach mieści się tu ponad 450 eksponatów. Oprócz tego jest jeszcze Teatr Robotyczny oraz Park Odkrywców, które powstały z inspiracji nadwiślańskim krajobrazem.

Jednak to nie wszystko. W czerwcu ma być otwarte planetarium - jedno z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie. "To będą wrota do przestrzeni kosmicznej. Zapomnimy, że mamy ekran nad sobą" - zapowiada Maciej Ligowski z Centrum Nauki Kopernik w rozmowie z TVN Warszawa.

Centrum Nauki Kopernik. Montaż ekranu planetarium.(Zdjęcia)

Jakie atrakcje?

Supernowoczesne projekcje umożliwią obserwowanie nieba z różnych punktów na Ziemi, dzięki naziemnym i satelitarnym teleskopom.

To nie koniec. Planetarium pozwoli na udział w podróżach kosmicznych, podróży statkiem na wyspy Galapagos wraz z Darwinem, zobaczenie dna oceanów, zwiedzanie piramid Majów. - Będzie w nim można obserwować niebo i gwiazdy, ale będą także projekcje filmów dokumentalnych i animowanych, pokazy laserowe, wydarzenia artystyczne i koncerty na żywo - mówi Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik.

Bez granic

- Widzowie mogą się spodziewać bardzo zróżnicowanego programu – wiekowo i pod względem zainteresowań. Jedyną granicą, jaką możemy tu zastosować, jest granica naszej wyobraźni. Planetarium będzie czynne niezależnie od Kopernika – będzie miało swoje godziny działania, bilety i dodatkowe osobne wejście. Będzie czynne do późnych godzin wieczornych - dodaje Katarzyna Nowicka.

Efekt lepszy od 3D

W planetarium na jednym seansie zmieści się 140 osób. - Oglądanie projekcji w Planetarium jest nieporównywalne z efektem kinowym. Ekran w Planetarium jest półsferyczny i wypełnia kopułę, która dla wygody oglądających pochylona jest do przodu. Projekcja odbywa się na całym ekranie, czyli siedząc na widowni, obraz mamy przed sobą, z boku, a także z tyłu. Odnosimy wrażenie zanurzenia w obserwowanym świecie. Oglądanie ułatwiają fotele, które umożliwiają odchylenie się do tyłu - opowiada Katarzyna Nowicka.

Najprawdopodobniej planetarium będzie można zwiedzać już 20 czerwca.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto