MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe prawo budowlane. O tych zmianach musisz wiedzieć, jeśli planujesz budowę domu

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Od 19 września 2020 r. projekt budowlany składa się z trzech części. Dwie z nich inwestor musi złożyć w urzędzie podczas uzyskiwania pozwolenia na budowę – są to projekt architektoniczno-budowlany (m.in. układ budynku, planowane rozwiązania techniczne) oraz projekt zagospodarowania działki lub terenu. Część trzecią, czyli projekt techniczny (m.in. opis konstrukcji i instalacji), składa się dopiero po zakończeniu robót na budowie.

Zobacz kolejne przepisy, które ulegają zmianie. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Od 19 września 2020 r. projekt budowlany składa się z trzech części. Dwie z nich inwestor musi złożyć w urzędzie podczas uzyskiwania pozwolenia na budowę – są to projekt architektoniczno-budowlany (m.in. układ budynku, planowane rozwiązania techniczne) oraz projekt zagospodarowania działki lub terenu. Część trzecią, czyli projekt techniczny (m.in. opis konstrukcji i instalacji), składa się dopiero po zakończeniu robót na budowie. Zobacz kolejne przepisy, które ulegają zmianie. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE 123RF.com
Od 19 września zaczęło obowiązywać nowe prawo budowlane, które wprowadza wiele istotnych zmian. Kolejne weszły w życie 1 stycznia 2021 r.

Ważna nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie 19 września 2020 r. Istotne zmiany wprowadzono w kwestiach takich jak m.in. projekt budowlany, pozwolenia na budowę, przyłącza prądu, wody i gazu, samowole budowlane oraz bezpieczeństwo pożarowe. Co więcej, od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Oznacza to, że dla budujących domy wiele się zmieniło.

Przejdź do galerii, żeby przeczytać o najważniejszych zmianach:

Nowe prawo budowlane. Budowa domu staje się łatwiejsza?

Celem nowelizacji prawa budowlanego było przyspieszenie i uproszczenie procesu inwestycyjnego. Rząd chciał, by w jej wyniku zniknęły rozmaite biurokratyczne absurdy i niepotrzebne opłaty. Dodatkowo nadzór budowlany zyskał nowe możliwości walki z samowolami budowlanymi (m.in. dzięki nowym karom za nielegalne użytkowanie budynków). Jednocześnie łatwiejsza stała się legalizacja niektórych starszych samowoli.

Dla osób planujących budowę domu najważniejsze są zmiany w projekcie budowlanym, który został rozdzielony na kilka mniejszych dokumentów, z których tylko dwa trzeba złożyć w momencie ubiegania się o pozwolenie na budowę. Rozjaśniona i poszerzona została także lista przedsięwzięć, które można realizować bez pozwolenia i zgłoszenia. Nowy kształt uzyskały także przepisy dotyczące bezpieczeństwa pożarowego w przypadku budynków, których sposób użytkowania się zmienia, np. z mieszkalnego na usługowy. Są też nowe formalności związane z fotowoltaiką.

Zobacz, jakie zmiany w prawie budowlanym wchodzą w życie:

Nowe warunki techniczne. Norma WT 2021 i wsparcie osób niepełnosprawnych

Na tym jednak nie koniec zmian, ponieważ zaplanowano również dwie nowelizacje warunków technicznych. O pierwszej nowelizacji prawa wiadomo było już od dawna – chodzi o wprowadzenie normy WT 2021, określającej m.in. współczynnik przenikania ciepła dla poszczególnych elementów budynku. Od 1 stycznia 2021 r. budynki (w tym domy) muszą spełniać bardziej surowe normy dotyczące energooszczędności. Spadną dzięki temu koszty ogrzewania, ale zarazem wzrosną koszty budowy domu.

Co ważne, zmiana warunków technicznych obejmie nie tylko dopiero wznoszone budowle, ale też budynki rozbudowywane czy modernizowane. Nie ma za to obowiązku przerabiania starszych domów, by dostosować je do nowych wymogów.

Poznaj ważne zmiany w warunkach technicznych:

Jeszcze jedną nowelizację warunków technicznych zapowiedziało Ministerstwo Rozwoju – najprawdopodobniej wejdzie ona w życie w 2021 r. W tym przypadku chodzi o wprowadzenie przepisów, które ułatwią życie osobom z trudnościami w poruszaniu się, m.in. osobom niepełnosprawnym czy seniorom. Po zmianach w prawie dużo więcej budynków trzeba będzie wyposażyć w windę lub specjalne podnośniki przy schodach. Inaczej trzeba też będzie projektować wejścia do klatek schodowych oraz parkingi przy budynkach.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe prawo budowlane. O tych zmianach musisz wiedzieć, jeśli planujesz budowę domu - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto