MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe warianty wirusa mogą opóźnić powrót do normalności i ograniczyć skuteczność szczepionek

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Przedłużenie blokad, więcej ludzi w szpitalach i więcej zgonów. Takie mogą być skutki nowych wariantów koronawirusa.

Pojawienie się nowych wariantów koronawirusa to zła wiadomość dla świata. Szybciej rozprzestrzeniające się szczepy mogą, zdaniem specjalistów, powodować choroby lub zmniejszać skuteczność szczepionek. To oznacza przedłużenie blokad, więcej ludzi w szpitalach i więcej zgonów. Ale, jak zapewniają naukowcy, nie oznacza to, że zarażeń nie można powstrzymać.

- Żyjemy w świecie, w którym koronawirus jest tak powszechny i tak szybko się mutuje, że pojawią się jego nowe warianty - mówił dla Sky News Anthony Harnden, lekarz, który doradza rządowi Wielkiej Brytanii. Możemy znaleźć się w sytuacji, w której będziemy musieli corocznie szczepić się na koronawirusa, aby poradzić sobie z pojawiającymi się wariantami. Wielka Brytania już odczuwa skutki nowego wariantu. Szpitale są bardziej obciążone niż podczas pierwszej wiosennej fali pandemii. Oczekuje się, że wkrótce liczba zgonów spowodowanych przez Covid-19 przekroczy 100 tysięcy. Dobra wiadomość jest taka, że liczba nowych zakażeń spadła w minionym tygodniu o jedną piątą w porównaniu z poprzednimi tygodniami.

Matt Hancock, brytyjski sekretarz zdrowia, twierdzi, że jest to spowodowane ograniczeniami obowiązującymi od początku roku. - Mamy długą drogę przed sobą, nim liczba zakażeń będzie tak niska, aby znieść ograniczenia - ostrzega.

Brytyjski wariant wirusa jest jednym z kilku, które pojawiły się niedawno i wzbudziły niepokój badaczy. Inne wystąpiły w Afryce Południowej i Brazylii. Anthony Fauci, główny doradca prezydenta Joe Bidena ds. pandemii, powiedział, że władze muszą rozszerzyć badania, aby zidentyfikować kolejne warianty wirusa. Dr Fauci dodaje, że obecne szczepionki są skuteczne. To, co zrobimy i już robimy, to przygotowanie się na sytuację, że w dalszej kolejności będziemy musieli modyfikować i ulepszać szczepionki. Nie musimy tego teraz robić. Najlepszym sposobem na zapobieżenie ewolucji tych mutantów jest zaszczepienie jak największej liczby osób.

Inny specjalista, Jeffrey Barrett, mówi, że duża liczba przypadków koronawirusa na świecie dała mu wiele możliwości ewolucji w sposób niespotykany wcześniej podczas pandemii. Będziemy musieli walczyć z tymi nowymi wariantami w następnej fazie pandemii. Warianty te opóźniają dzień, w którym życie wróci do normalności dzięki szczepionkom. Ich pojawienie się sugeruje, że ograniczenia w podróżowaniu międzynarodowym mogą obowiązywać sporadycznie przez lata.

Prawdopodobieństwo, że wiele osób w biednych krajach nie będzie miało dostępu do szczepionek przez jakiś czas, może sprawić, że więcej nowych wariantów wirusa będzie się pojawiać. Informacja, że brytyjski wariant wirusa, który dziś dominuje w kraju - a także jest dobrze zakorzeniony w USA - może być bardziej zabójczy niż wcześniejsze wersje wirusa, nie został do końca potwierdzony. Jak dotąd naukowcy nie mają też dowodów na to, że wariant brytyjski, jest bardziej odporny na szczepionki.

Ale inny szczep zidentyfikowany po raz pierwszy w Afryce Południowej ma mutację, która może obniżyć skuteczność szczepionek. Ponieważ programy szczepień pojawiają się na całym świecie, powinny one zacząć zmniejszać liczbę osób poważnie chorych. Jeśli szczepionki zapewniają pewną odporność, a także zapobiegają poważnym chorobom.

Koronawirusy mutują rzadziej niż np. wirusy grypy, które wymagają corocznych szczepień, aby poradzić sobie z nowymi wariantami. Wydaje się jednak, że wirus odpowiedzialny za Covid-19 mutuje wystarczająco często, aby sugerować, że osoby zaszczepione mogą potrzebować kolejnych dawek, aby zachować ochronę przed zarazą.

Dobrą wiadomością na Wyspach jest to, że program szczepień postępuje szybko, szybciej niż w innych krajach europejskich. Prawie 6,4 miliona ludzi otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, a Hancock mówi, że trzy czwarte ludzi powyżej 80 lat, a także osoby w trzech czwartych domów opieki, zostało zaszczepionych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe warianty wirusa mogą opóźnić powrót do normalności i ograniczyć skuteczność szczepionek - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto