Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe życie w Nowym Porcie. Mieszkańcy gdańskiej dzielnicy łamią stereotypy

Redakcja
Materiały prasowe
Sąsiedzkie wspominki, przechadzki i stworzenie audioprzewodnika po gdańskim Nowym Porcie to cel sąsiedzkiej inicjatywy „Od Wyzwolenia do Wolności”. Jest to jedno z wydarzeń włączonych do akcji „Zrozumieć Sierpień”.

Na początek trójka młodych mieszkańców Gdańska zaplanowała sobotnie „Przedpołudnie sąsiedzkich opowieści”. Mieszkańcy wymieniali się historiami związanymi z gdańskim portem, wspomnieniami o ludziach i miejscach, których już nie ma.

Powrót, woda i taniec

Starsi mieszkańcy rozmawiali o motywie powrotu do Nowego Portu. Organizatorki Katarzyna Werner i Aleksandra Żukowska od połowy lat 80. mieszkały w portowej dzielnicy z przerwami. - Teraz wróciłam z pełną świadomością, że chcę tutaj mieszkać - skomentowała pani Werner.

Ania, Wrocławianka z urodzenia, zwróciła uwagę na odkrywanie portu z punktu bliskości morza i ważnych historycznie miejsc. Na przykład Westerplatte, które jest widoczne z okien szkoły podstawowej numer 55. - Związek gdańskiego portu z morzem zanikł. Teraz jest zupełnie co innego - podsumował pan Jerzy, wieloletni nowoporcianin. Mimo to Aleksandra jest pod wielkim wrażeniem zmian, jakie zaszły w dzielnicy. - Te zmiany będą miały odbicie w naszych wypowiedziach - ocenił trzeci z organizatorów, Bartosz Żukowski.

O stereotypie Nowego Portu, jako dzielnicy niebezpiecznej przypomniał młody mieszkaniec: - Ludzie tworzą klimat, a ich się nie rewitalizuje - skomentował. Ale Patrycja Medowska, zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności (które organizuje „Zrozumieć Sierpień”), zwróciła uwagę, że projekt ma głęboki sens, buduje tożsamość, opowiada historię taką, jaką chcemy. - Jeśli będziemy bardziej aktywni to może uciszymy tych, co tłuką butelki i zachowują się głośno w nocy - oceniła.

Latarnia morska

Rezultatem spotkania było ustalenie tras spacerów po gdańskiej dzielnicy. Początkowo miało być ich tylko pięć, ale tancerze Iwona i Adrian opowiedzieli o Nowym Porcie jako mekce kultury ulicznej, streetdance. I tak powstała jeszcze jedna, taneczna trasa „Nowy Bronx”. Podczas „Przedpołudnia sąsiedzkich opowieści” zbierano materiał do audioprzewodnika. Organizatorki były zadowolone z rezultatu spotkania. - To będzie nasza opowieść o Nowym Porcie - podsumowała Aleksandra.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto