Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowości wydawnicze literatury arabskiej i bliskowschodniej

Karolina Kunda-Kuwieckij
Karolina Kunda-Kuwieckij
Wydawnictwo Literackie
Polski rynek wydawniczy nie rozpieszcza amatorów literatury bliskowschodniej i arabskiej. Jednakże, dzięki ciekawej ofercie kilku wydawnictw, mają oni szansę zasmakować prawdziwych pereł literackich z tych właśnie kręgów kulturowych.

Jednym z wydawnictw, które szykuje w tym roku kilka ciekawych pozycji literatury bliskowschodniej, będzie Wydawnictwo Literackie. Na kwiecień i maj przygotowane są dwie ciekawe propozycje. Obydwie z Turcji. Tak to już zwykle bywa w przypadku Literackiego, że minimalnie dwa razy w roku wydaje w podobnym okresie książki Elif Şafak i Orhana Pamuka. Pierwsza pojawi się w tym roku Şafak z wyjątkowo przyciągającą spojrzenie okładką Czterdziestu zasad miłości.

Miłośnicy pisarki nie powinni być zawiedzeni, bowiem, jak z zapowiedzi wynika, powieść pełna jest miłości i mistycznej duchowości. Z pewnością nie zabraknie także charakterystycznego dla pisarskiego stylu Şafak subtelnego poczucia humoru i szalenie wciągającej fabuły.

Kolejną publikacją Wydawnictwa Literackiego warta uwagi jest zbiór esejów Orhana Pamuka Inne kolory. Na książkę składają się osobiste teksty,
refleksje i miniatury krytyczno-literackie tureckiego noblisty. Ta najnowsza polska publikacja Pamuka stanowi całkiem odmienną formę niż większość pokaźnych rozmiarów powieści, do których polscy czytelnicy zdążyli przywyknąć. „Inne kolory” powinny zapewnić orzeźwiający powiew eseistyki i zachęcić do kolejnych spotkań z melancholijnym i refleksyjnym usposobieniem Pamuka.

Wydawnictwo Smak Słowa nadrabia swoimi publikacjami zaległości wielu innych wydawnictw na polskim rynku. I choć to stosunkowo młoda i dopiero rozwijająca się oficyna, w najbliższym czasie wydaje aż trzy ciekawe książki. Jako pierwszą zapowiedziano powieść egipskiego pisarza, Jusufa Idrisa Grzech, o dramatycznej historii kobiety porzucającej swoje dziecko, osadzonej w realiach Egiptu sprzed rewolucji w latach pięćdziesiątych. Na podstawie powieści nakręcono film Grzech Azizy, który krytycy uznali za jedno z największych osiągnięć w historii egipskiej kinematografii.

Drugą publikacją Smaku Słowa będzie książka libijskiego pisarza, Hishama Matara Anatomia zniknięcia. Autor znany jest w Polsce za sprawą ze swej poprzedniej powieści W kraju mężczyzn, wydanej zresztą także przez wydawnictwo Smak Słowa. Wydawcy obiecują na swej stronie internetowej, że Matar „kolejny raz zachwyci nas swą głęboką i emocjonalną prozą i zabierze w cudowną orientalną wędrówkę.” Nie mam wątpliwości, że tak też się stanie.

W nadchodzącym miesiącu Smak Słowa zapowiada także ciekawą naukową publikację dotyczącą sfery seksualności wśród muzułmanów. Książka nosić będzie tytuł Queer a Islam. Alternatywna seksualność w kulturach muzułmańskich i, jak możną przeczytać na stronie wydawnictwa, „powstała z potrzeby przełamania dyskursu dotyczącego ról płciowych w świecie islamu.” Nowość zapowiada się bardzo ciekawie i daje czytelnikowi niezwykłą szansę poszerzenia wiedzy na dość niszowy w kontekście polskiego społeczeństwa temat seksualności muzułmanów.

Na początku kwietnia pojawiło się wśród polskich oficyn nowe Wydawnictwo Barbelo. Ich pierwszym owocem literackim jest niezwykle czarująca oraz bogata w treść i formę książka Alchemia Miłości. Wybór myśli sufickich. Jest to przepiękny podarunek zarówno dla tych, którzy rozsmakowali się już w sufizmie, jak i dla tych, którzy pragną dopiero rozpocząć swą przygodę z mistycznym światem poezji sufickiej. Książka zachwyci jednych i drugich nie tylko swym bogatym wnętrzem, ale również olśni dopieszczonym w każdym calu, pięknym wydaniem.

Po tak ciekawych zapowiedziach wydawniczych, pozostaje mi tylko zarezerwować sobie wiele długich wieczorów na fascynujące odkrywanie Bliskiego Wschodu i literatury z kręgów kultury arabskiej.

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto