MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy projekt budowlany dopiero za rok. Dobre wieści dla planujących budowę domu

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Duże zmiany w prawie objęły m.in. kwestie związane z dokumentami takimi jak projekt budowlany i pozwolenie na budowę.
Duże zmiany w prawie objęły m.in. kwestie związane z dokumentami takimi jak projekt budowlany i pozwolenie na budowę. pxhere.com
Od 19 września 2020 r. obowiązuje nowe Prawo budowlane, które m.in. mocno zmienia projekt budowlany. Nie znaczy to jednak, że stare projekty można już tylko wyrzucić do kosza.

Nowy projekt budowlany to trzy części zamiast jednej, w dodatku składane w różnych terminach. Jego wprowadzenie jest skutkiem nowelizacji Prawa budowlanego obowiązującej od 19 września 2020 r. Jak jednak uspokajają eksperci serwisu Prawo.pl, jeszcze przez rok w użyciu będą także projekty stworzone w oparciu o poprzednie przepisy.

Nowy projekt budowlany od września 2020

Datą wejścia w życie nowego Prawa budowlanego jest 19 września 2020 r. Zmieniają się m.in. przepisy dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, samowoli budowlanych i ich legalizacji, opłat związanych z przyłączami mediów, pozwoleń na budowę oraz projektu budowlanego.

Nowy projekt budowlany składa się z trzech części:

  • projektu zagospodarowania działki lub terenu (m.in. usytuowanie, układ komunikacyjny, informacja o obszarze oddziaływania obiektu),
  • projektu architektoniczno-budowlanego (m.in. układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe),
  • projektu technicznego (m.in. opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna).

Dwa pierwsze dokumenty należy złożyć w urzędzie podczas uzyskiwania pozwolenia na budowę, zaś ostatni – razem ze zgłoszeniem zakończenia robót lub z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Wszystkie trzy muszą jednak być przygotowane przed rozpoczęciem budowy.

[QUIZ] Absurdalne przepisy na osiedlach. Odróżnisz prawdę od fałszu? Łatwo nie będzie!

Przepisy przejściowe Prawa budowlanego na ratunek inwestorom

Zmiany w Prawie budowlanym wzbudziły wiele wątpliwości w osobach przymierzających do budowy domu. Inwestorzy pisali m.in. do serwisu Prawo.pl, pytając, jaki projekt budowlany należy składać od 19 września. Okazuje się, że dzięki przepisom przejściowym jeszcze przez rok można dołączać do wniosku o pozwolenie na budowę „starą” wersję projektu budowlanego.

– Co ważne, jeśli ktoś zdecyduje się na projekt w dotychczasowej formie, pozostałe zmieniane nowelą przepisy (...) stosowane będą w dotychczasowym brzmieniu – wyjaśnia serwisowi Prawo.pl Magdalena Wółkowska, specjalista do spraw legislacji Krajowej Rady Izby Architektów RP. – Taka sama zasada ma dotyczyć zamierzeń budowlanych realizowanych na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę lub skutecznego zgłoszenia, które zostały wydane lub dokonane przed wejściem ustawy w życie, jeśli sporządzono projekt w „starej” wersji.

Korzystanie z wcześniejszej wersji projektu umożliwia art. 26 nowego Prawa budowlanego. Eksperci serwisu Prawo.pl dodają, że prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu ukaże się rozporządzenie, które precyzyjnie określi nową formę projektu budowlanego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy projekt budowlany dopiero za rok. Dobre wieści dla planujących budowę domu - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto