Spis treści
Porządki na nowy rok szkolny. O tym warto pamiętać!
Porządki w pokoju ucznia najlepiej zaplanować jak najszybciej, żeby spokojnie zdążyć przed nowym rokiem szkolnym. Musimy wraz z pociechą dobrze się zastanowić, od czego najlepiej zacząć i wspólnie ustalić, czego warto się pozbyć, a co bezwzględnie powinno pozostać w pokoju ucznia. Pomyślmy, co musimy wyczyścić i w jakie zakamarki dawno nie dotarł mop, ściereczka do kurzu, czy odkurzacz. Dobry plan to podstawa i skuteczny sposób na szybkie zapanowanie nad chaosem w pokoju potomka.

Pamiętajmy jednak, że nie powinniśmy wyręczać dzieci w sprzątaniu ich pokoju, bo to istotny element nauki samodzielności. Możemy oczywiście im służyć radą i nieco pomóc, zwłaszcza najmłodszym uczniom.
Pozbądźmy się zbędnych rzeczy
Koniec wakacji i początek roku szkolnego to idealna okazja, żeby uczeń posegregował swoje rzeczy i pozbył się nadmiaru przedmiotów. Warto się zastanowić, jakie akcesoria zagracają przestrzeń i czego jest za dużo. Najlepiej udostępnić dziecku miejsce, gdzie będzie mogło w czasie porządków odłożyć rzeczy, których chce się pozbyć – m.in. nieużywane czy za małe ubrania, zabawki i książki, z których już wyrosło, stare zeszyty czy dekoracje, które okres świetności mają już za sobą. Najlepiej wspólnie wyjąć z szafek i półek ich zawartość i zastanowić, z jakich przedmiotów dawno nie korzystała latorośl i może się z nimi rozstać.
Uczmy dzieci dbania o przedmioty
Młodszym dzieciakom pomóżmy posegregować odłożone rzeczy na te, którym można puścić ponownie w obieg i te do wyrzucenia. Ubrania i przedmioty w dobrym stanie najlepiej przekazać nieodpłatnie osobom potrzebującym. Możemy też znaleźć w sieci m.in. sklepy charytatywne, które wystawiają takie przedmioty z odzysku, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczają na szczytny cel (np. dofinansowanie wypoczynku dzieci z ubogich rodzin).
Rzeczy zniszczone i mocno zużyte (odzież, torby, buty, zapisane zeszyty czy mazaki) umieśćmy w pojemnikach na odpady. Baterie, płyty CD, pendrive'y, akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny zawieźmy w miejsca do tego przeznaczonego i nigdy nie zostawiajmy ich w przydomowym śmietniku.
Jeśli już od najmłodszych lat będziemy uczyć pociechy, żeby unikały zagracania przestrzeni nadmiarem przedmiotów, już jako osobom dorosłym łatwo im będzie systematycznie pozbywać się rzeczy, z których nie korzystają i dawać im drugie życie. Dziecko nauczy się też przy okazji, jak prawidłowo segregować śmieci.
Dobra organizacja to klucz do porządku w pokoju ucznia
Jeśli chcemy, żeby dziecko zawsze miało w swoim pokoju względny porządek, zadbajmy o odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. W pokoju ucznia najlepiej sprawdzą się zamykane szafki czy szuflady, które ukryją liczne przedmioty i nie będzie się na nich osadzał kurz. Na dole w szafie warto ukryć rzeczy cięższe, po którą pociecha bez problemu sięgnie bez pomocy rodziców.
Warto również zaopatrzyć ucznia w wygodne pojemniki do przechowywania, które ułatwią zapanowanie nad chaosem, m.in.:.
- pudełka z pokrywą,
- kosze,
- organizery,
- segregatory,
- tablice nad biurko,
- wieszaki i uchwyty np. na słuchawki, telefon czy kable.
Pamiętajmy, żeby dokładnie wymierzyć wnętrza półki, a nie korzystać z zewnętrznych wymiarów mebla, bo pojemniki do przechowywania mogą się nam nie zmieścić. Dobrze planujmy zakupy i wykorzystujmy przestrzeń ergonomicznie, żeby nie tracić deficytowego miejsca. Jeśli zdecydujemy się na pojemniki transparentne, łatwiej będzie znaleźć dziecku przechowywane przedmioty.
Kupuj artykuły do sprzątania taniej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?